Artykuł sponsorowany

Poradnia diabetologiczna – rozpoznanie cukrzycy i profilaktyka cukrzycowa

Poradnia diabetologiczna – rozpoznanie cukrzycy i profilaktyka cukrzycowa

Objawami, które wskazują na występowanie cukrzycy bądź na jej rozwój są między innymi: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, nagła utrata masy ciała, osłabienie i senność (zwróć uwagę na tę kwestię zaraz po posiłku) czy zapalenia w obrębie narządów płciowych. Niestety te objawy są często bagatelizowane przez pacjentów, dlatego tak ważne są programy społeczne, uświadamiające zagrożenie, jakim jest cukrzyca. Ta, kontrolowana poprzez odpowiednie leczenie farmakologiczne, a także wprowadzenie określonej diety, nie zagraża życiu człowieka.

Poradnia diabetologiczna

Według danych statystycznych w Polsce na cukrzycę chorują ponad 2 miliony osób w przedziale wiekowym od 15 lat wzwyż. Jest to bardzo wysoki współczynnik, zwłaszcza że specjalistycznych placówek ambulatoryjnych, które świadczą porady lekarskie z zakresu diabetologii, jest w naszym kraju bardzo mało – na jednego diabetologa przypada ponad 3400 pacjentów! To dlatego tak ważną misję lekarską pełnią gabinety takie jak Prywatna Praktyka Internistyczno-Diabetologiczna Diamed. To właśnie prywatne placówki są w stanie zagwarantować chorym odpowiednią pomoc i kurację – również w ramach NFZ – która spowoduje zatrzymanie choroby bądź zminimalizowanie szkód zdrowotnych, które ona wyrządza. Warto wiedzieć, że do tego typu poradni zgłaszają się osoby w różnym wieku, z rozmaitymi problemami – również kobiety z tak zwaną cukrzycą ciążową bądź osoby ze stopą cukrzycową. Diabetolodzy specjalizujący się w leczeniu chorób wewnętrznych rozpoznają cukrzycę, wprowadzają odpowiednią kurację farmakologiczną, a także profilaktykę cukrzycową – ważna jest ona w przypadku osób obciążonych cukrzycą genetycznie.

Kto powinien badać się w kierunku cukrzycy?

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Ministerstwo Zdrowia i przede wszystkim diabetolodzy szczególnie zwracają uwagę na badania w kierunku cukrzycy osób zaliczanych do tak zwanej grupy ryzyka. Zalicza się do nich osoby z nadwagą, osoby, w których rodzinie ktoś choruje/chorował na cukrzycę (zwłaszcza rodzice i rodzeństwo), kobiety z przebytą cukrzycą ciążową , osoby o wysokim ciśnieniu, osoby o wysokim stężeniu cholesterolu, a także kobiety z zespołem policystycznych jajników. Warto, aby na badania udały się również osoby prowadzące siedzący tryb życia, których dieta jest nieprawidłowa. Lista sprzyjających rozwojowi cukrzycy warunków jest bardzo szeroka, dlatego każdy z nas powinien choć raz na kilka lat – w przypadku osób po 40 roku życia raz w roku – udać się na konsultacje do gabinetu diabetologicznego.

Jakie badania wykonuje się w kierunku cukrzycy?

Bardzo ważne, aby pacjent badany w poradni diabetologicznej przeszedł wszystkie badania ogólne (badania krwi, moczu, tarczycy itp.). Istotnymi diagnostycznymi działaniami są: pomiar cukru we krwi – pomiar glikemii na czczo, a także pomiar glikemii przygodnej. Ważny jest również doustny test obciążenia glukozą   (OGTT), a także powtórzenie wszystkich badań w określonym przez lekarza specjalistę odstępie czasowym. Nieprawidłowymi stężeniami glukozy we krwi są: stężenie glukozy na czczo >99 mg/dl, stężenie glukozy 2h po posiłku na poziomie >140 mg/dl.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz