Artykuł sponsorowany

Objawy, które mogą świadczyć o depresji. Jak przebiega terapia?

Objawy, które mogą świadczyć o depresji. Jak przebiega terapia?

Depresja potrafi być bardzo groźna. Na tę chorobę cierpi coraz więcej osób. Jej rozpoznanie jest bardzo trudne, a problem pogłębia brak świadomości u chorych i niechęć do wizyt u psychologów lub psychiatrów, którzy mają najlepsze kompetencje do zdiagnozowania tego rodzaju zaburzeń. Jak rozpoznać objawy depresji? Gdzie szukać pomocy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Objawy świadczące o depresji

Zdiagnozowanie depresji nie jest proste – tutaj nie wystarczą proste badania. Potrzebny jest natomiast dobry, doświadczony lekarz lub terapeuta, który na podstawie swoich obserwacji będzie mógł postawić diagnozę. O depresji świadczy wiele objawów. Jednym z podstawowych jest obniżenie nastroju i zobojętnienie. Ale na depresję reaguje także nasze ciało – sygnałem, że coś jest nie tak może być nagły spadek wagi, zaburzenia snu lub ogólne uczucie zmęczenia. U osób z depresją często pojawia się niska samoocena, mają one też tendencję do nieuzasadnionego poczucia winy. Depresja utrudnia koncentrację, uniemożliwia podejmowanie decyzji, prowadzi do myśli, a w skrajnych przypadkach nawet do prób samobójczych. Problem ze zdiagnozowaniem depresji polega na tym, że każdy z tych objawów może pojawić się na skutek trudnych przeżyć osobistych – nie zawsze wiążą się one z chorobą. Lekarzem specjalizującym się w leczeniu depresji jest Andrzej Czernikiewicz, prof. dr hab. n. med.

Leczenie depresji

Sposób leczenia depresji w dużej mierze zależy od lekarza – nie ma jednej, uniwersalnej recepty. Wszystko jest zależne od warunków, w jakich chory żyje na co dzień oraz od poziomu nasilenia występujących u niego objawów. Jeśli osoba z depresją nie ma skłonności samobójczych i dobrowolnie współpracuje z lekarzem, wystarczą regularne wizyty w gabinecie psychiatrycznym. Duże znaczenie ma tu tez oparcie w najbliższych – jeśli chory może liczyć na rodzinę i przyjaciół, leczenie depresji zwykle przebiega nieco łatwiej. Wielu chorych korzysta z pomocy psychoterapeutów, nie zawsze też rezygnują z codziennej pracy. Zdarza się, że osoby z depresją z własnej woli wykonują swoje standardowe, codzienne obowiązki. Jeśli jednak depresja jest silniejsza, lekarz może skierować chorego na depresję do szpitala. Często rozwiązuje się to tak, że chory przychodzi tylko na oddział dzienny – to znaczy, że po zajęciach terapeutycznych wraca do domu. W skrajnych przypadkach, kiedy chory jest niezdolny do samodzielnego funkcjonowania, konieczny jest pełnowymiarowy pobyt w szpitalu. Najczęściej takie leczenie stosowane jest u chorych, którzy mają myśli samobójcze lub próbowali targnąć się na własne życie.


Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz