Artykuł sponsorowany

Objawy i leczenie wrastających paznokci

Objawy i leczenie wrastających paznokci

Zauważyłeś u siebie nieprawidłowy wzrost paznokci? Odczuwasz z tego powodu ból i dyskomfort? Zastanawiasz się, co jest przyczyną i jak znaleźć wyjście z tej „niewygodnej” sytuacji? A czy słyszałeś kiedyś o problemie wrastających paznokci? Jest to dość powszechna dolegliwość, którą można leczyć na różne sposoby. Jakie? Dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Objawy wrastających paznokci

Wrastające paznokcie to dolegliwość, która dotyczy najczęściej stóp. Jeśli zauważyłeś u siebie podwinięcie części paznokcia w skórę, a nawet jej przebicie, to znak, że możesz mieć do czynienia z tym schorzeniem. Wśród objawów wrastających paznokci warto wspomnieć o bólu (nie tylko w trakcie poruszania się) oraz towarzyszącym mu stanie zapalnym (obrzęk, zaczerwienienie). Jedną z oznak jest pojawienie się uczucia, że dotychczasowe obuwie zrobiło się za ciasne, co powoduje ogromny dyskomfort w trakcie poruszania się.

Przyczyny

Do najczęściej występujących przyczyn wrastającego paznokcia zalicza się m.in. predyspozycje genetyczne. Schorzenie może pojawić się wówczas bez względu na wiek oraz płeć. W takiej sytuacji należy przestrzegać zasad higieny stóp oraz korzystać z obuwia wyłącznie wysokiej jakości. Wśród innych czynników pojawienia się opisywanej dolegliwości, warto wspomnieć o: nieprawidłowym skracaniu paznokci, noszeniu zbyt ciasnego obuwia, czy urazach mechanicznych (np. nadepnięcie). Dodatkowym osłabieniem może być utrzymująca się od dłuższego czasu grzybica oraz nagły wzrost wagi.

Sposoby leczenia

Aby poradzić sobie z problemem wrastających paznokci niezbędne jest odpowiednie leczenie. Obok sposobów domowych (kąpiele z solą czy okłady z lodu) wyróżnia się dwie podstawowe metody zalecane przez specjalistów. Pierwszą z nich są zabiegi chirurgiczne, polegające na usunięciu fragmentu lub całości płytki paznokciowej. Jednak nie zawsze są one skuteczne, a to ze względu na możliwe uszkodzenie macierzy. Innym sposobem na skuteczne leczenie jest założenie specjalnej garboklamry, która umożliwia szybkie osiągnięcie oczekiwanych rezultatów (usuwa ból oraz nie ogranicza codziennej sprawności). Warto pamiętać o tym, że w leczeniu tego schorzenia istotny jest czas, dlatego jeśli zauważasz u siebie pierwsze objawy – natychmiast reaguj! W tym celu zgłoś się do gabinetu podologicznego. Jeśli natomiast zastanawiasz się czy tej dolegliwości można przeciwdziałać, zapoznaj się z opinią specjalisty z Salonu Zdrowe Stopy Garbowska, zajmującego się profesjonalną pielęgnacją stóp: warto pamiętać o prawidłowym obcinaniu paznokci (na prosto) oraz noszeniu odpowiednio dobranego obuwia. Istotna jest również właściwa pielęgnacja stóp.
Oceń artykuł (3)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz