Artykuł sponsorowany

Objawy chorób tarczycy

Objawy chorób tarczycy

Duża część nieprawidłowości funkcjonowania tarczycy nie zagraża naszemu zdrowiu, a tym bardziej życiu. Nieznaczne odchylenia od normy nie mają znaczenia klinicznego. Nie można jednak ignorować żadnych objawów. Aby wykryć, które świadczą o niebezpieczeństwie, konieczne jest wykonanie odpowiednich specjalistycznych badań. Dostęp do nich jest na szczęście łatwy. Mimo tego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę przy obserwowaniu własnego ciała.

Rodzaje chorób tarczycy

Ogólnie choroby tarczycy mogą dotyczyć czterech głównych obszarów:

  • zbyt dużej lub zbyt małej produkcji hormonów (czyli nadczynności lub niedoczynności tarczycy),
  • powiększenia tarczycy,
  • obecności guzków tarczycy (gdy znajdują się w niej obszary nieprawidłowych zgrubień, czyli tzw. stref ogniskowych),
  • zapalenia tarczycy.

Obszary te mogą się oczywiście przenikać. Mamy zatem do czynienia z czterema stanami występującymi w różnych kombinacjach. Lekarze specjalizujący się w chorobach tarczycy mówią, że pacjenci szczególnie często pytają ich o definicję tzw. wola. Wole występuje przy drugim oraz trzecim z omawianych stanów. Mówimy wtedy o:

  • wolu guzkowym występującym wtedy, gdy w tarczycy pojawiają się guzki,
  • wolu miąższowym, o którym mowa, gdy tarczyca jest powiększona, ale bez guzków,
  • wolu prostym, czyli tarczycy powiększonej, ale zbudowanej z w pełni prawidłowej tkanki,
  • wolu zamostkowym – tarczycy sięgającej do klatki piersiowej, poniżej mostka.

Zaburzenia funkcjonowania tarczycy są częste i występują przede wszystkim u kobiet. Np. zmiany ogniskowe dotykają 50-60% kobiet w Polsce. Zapalenie tarczycy wykrywane jest natomiast u ok. 10% kobiet po siedemdziesiątym roku życia.

Guzki można wykryć samodzielnie. W tym celu musimy zaopatrzyć się w lustro i szklankę wody. Powinniśmy stanąć przed tym pierwszym, by widzieć przednią część swojej szyi. Następnie wyciągnąć szyję i wziąć łyk wody. Podczas przełykania musimy obserwować szyję w lusterku – przełyk w ruchu pozwoli na dostrzeżenie guzków i innych niesymetryczności. Miejsce, w którym znajduje się tarczyca, można też zbadać palcami. W ten sposób określamy jej wymiar, powierzchnię, miękkość, ewentualną bolesność czy obecność guzków.

Badanie tarczycy – na czym polega?

Co dwa lata należy wykonywać badanie USG tarczycy. Nie wszystkie wykryte podczas takiego badania guzki muszą oznaczać rozwijający się nowotwór. W większości przypadków są one niegroźne. Do badań tarczycy należy także badanie krwi na obecność przeciwciał tarczycowych oraz scyntygrafia wymagająca od pacjenta przyjęcia jodu, którego rozmieszczenie jest następnie fotografowane. Pozwala to ocenić, jaki typ guzków znajduje się w tarczycy. Specjalistyczne badania tarczycy wymagają odpowiedniego sprzętu. Ten oferuje między innymi poradnia endokrynologiczna w Centrum Medycznym T-Med s.c. z siedzibą w Tychach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz