Artykuł sponsorowany

Nużeniec – pasożyt, który może zaatakować każdego! Jak z nim walczyć?

Nużeniec – pasożyt, który może zaatakować każdego! Jak z nim walczyć?

Nic tak nie pobudza ludzkiej świadomości medycznej, jak możliwość zarażenia się czymś, co wyobrażamy sobie jako żywego robaka. Pasożyty są bowiem stosunkowo częstą dolegliwością, która w przypadku odpowiedniego postępowania nie musi być uznana za chorobę, lecz za krótkotrwały stan przejściowy. Sposobem na walkę – często nierówną – z obrzydliwą pasożytniczą przypadłością jest nie tylko wizyta u lekarza, ale i pomoc farmaceuty, który doradzi, w jaki sposób dobrać środki niezbędne do wyleczenia.

Czym jest nużeniec?

Nużeniec jest pasożytem z rodziny roztoczy, który żywi się martwym naskórkiem mieszka włosowego – nie oznacza to, że miejscem jego bytowania są ludzkie włosy. Nużeniec potrafi zamieszkać całe ciało swojego żywiciela, przede wszystkim okolice szyi i twarz, a także rzęsy i brwi. Osobami narażonymi na atak nużeńców jesteśmy my wszyscy, jak informują dermatolodzy, te mikroskopijne roztocza żerują na każdym z nas. W grupie ryzyka znajdują się głównie osoby o obniżonej odporności, alergicy, kobiety w ciąży oraz osoby starsze. Wśród tej ostatniej grupy odnotowuje się wysoki wskaźnik prawdopodobieństwa wystąpienia dolegliwości – po sześćdziesiątym roku życia współczynnik zachorowalności na nużycę wynosi od 70 do 100 procent.  Wiele osób w całej Polsce odwiedza apteki, które zajmują się sprzedażą odpowiednich środków higienicznych zapobiegających nadmiernemu namnożeniu nużeńca. W takich aptekach jak Apteka Farmasol Apteka Krzyżowniki z Poznania bez problemu znajdziemy specjalistyczny, ogólnodostępny i tani asortyment do walki z pajęczakami. Warto również skonsultować się z farmaceutą, który z pewnością zaproponuje dodatkowo wspomagające leki bez recepty. 

Najtańsze środki higieniczne potrafią zapobiec namnożeniu pasożytów

Do zarażenia agresywnymi koloniami nużeńca dochodzi często w przypadku kontaktu z osobami już zarażonymi bądź przez zwierzęta (np. kury, gołębie). Jeśli chcemy uniknąć bolesnego swędzenia skóry, która staje się przesuszona i nadmiernie się łuszczy, krostek, wypadania rzęs, światłowstrętu i powstawania uporczywie nawracających jęczmieni i gradówek, które wymagają interwencji okulistycznej, a nawet chirurgicznej, należy przestrzegać kilku zasad.  Unikanie kontaktu z obcymi grzebieniami i testerami w drogeriach, ale w pierwszej kolejności przestrzeganie zasad higieny osobistej – między innymi poprawne i częste mycie dłoni, powinno skutecznie nas ochronić. W aptekach dostępne są odpowiednie środki higieniczne: chusteczki z naturalnym pH, płyty micelarne, mydła z heksachlorobenzenem. Bardzo ważne jest stosowanie preparatów do mycia oczu, które mają w składzie kwas borny, a także środków higieny intymnej działających przeciwalergicznie oraz przeciwbakteryjnie. Polecanymi maściami naturalnymi zastępującymi drogeryjne kosmetyki pełne szkodliwych substancji są wyciągi ze świetlika i zielonej herbaty. Tego typu dermokosmetyki są znacznie skuteczniejszymi środkami higienicznymi, a ich działanie bije na głowę nawet najdroższe kremy uznanych marek przemysłu kosmetycznego. Dzięki farmaceutycznym specyfikom, które nie wymagają dużego nakładu finansowego, możemy uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz