Artykuł sponsorowany

Nowoczesny sprzęt medyczny – co pozwala na postawienie diagnozy?

Nowoczesny sprzęt medyczny – co pozwala na postawienie diagnozy?

Odpowiednie wyposażenie gabinetów medycznych ma ogromne znaczenie. Bez profesjonalnego sprzętu diagnostycznego, bardzo trudno jest prowadzić leczenie. Szeroka oferta sprzętu diagnostycznego pozwala wyposażyć gabinety medyczne w taki sposób, żeby zająć się pacjentem tak, jak należy. Szybkie i precyzyjne wyniki badań niejednokrotnie uratowały życie pacjenta. Co w takim razie jest niezbędne do właściwego leczenia różnych schorzeń?

USG i EKG

Niezbędne do diagnostyki wielu różnych schorzeń są aparaty USG. Pozwalają one szybko wykryć różnego rodzaju zmiany wewnątrz organizmu, dlatego są tak bardzo popularne. Podczas badania ultrasonografem lekarz dosłownie zagląda do wnętrza naszego organizmu. Jeśli okaże się, że występują w nim jakieś niepokojące zmiany, od razu można podjąć dalsze kroki diagnostyczne i rozpocząć leczenie. Najczęściej używane są aparaty USG do ogólnych badań radiologicznych, ale w gabinetach ginekologicznych często spotkamy już ultrasonograf o specjalistycznym charakterze, pozwalający dokładnie obserwować rozwój dziecka w łonie matki. Specjalistyczne aparaty USG wykorzystuje się też do badań kardiologicznych i urologicznych. USG jest badaniem nieinwazyjnym, a nowoczesne ultrasonografy pozwalają na otrzymanie bardzo wyraźnego, czystego obrazu, co znacznie ułatwia postawienie diagnozy.

Innym urządzeniem diagnostycznym, bez którego trudno sobie wyobrazić dzisiejszą medycynę, jest aparat EKG. Dzięki niemu możemy bardzo szybko sprawdzić, czy serce pracuje właściwie. Podobnie jak USG, EKG nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania i można je przeprowadzić właściwie od ręki. Dzięki temu, że wyniki badania otrzymujemy właściwie natychmiast, lekarz może szybko reagować i od razu podjąć odpowiednie leczenie, co przy problemach z sercem jest kluczowe. Dlatego aparat EKG jest podstawowym wyposażeniem nie tylko każdego szpitala, ale nawet ambulansu medycznego.

Monitorowanie pracy organizmu

Czasami, żeby postawić właściwą diagnozę, nie wystarczy pojedyncze badanie. Niektóre wady objawiają się tylko w niektórych sytuacjach. Dlatego ich wykrycie wymaga stałej obserwacji organizmu przez dłuższy czas. W tym celu używane są holtery – urządzenia, które przez całą dobę monitorują pracę serca pacjenta. Często stosowane są między innymi holtery EKG i ciśnienia. Na czym polega badanie holterem EKG? Mówi nasz ekspert Zbigniew Kadzewicz z firmy Kredos. Sklep medyczny:

- W czasie sesji dobowej wykrywane są zaburzenia rytmu pracy serca, zaburzenia przewodzenia przedsionkowo-komorowego, zaburzenia ukrwienia mięśnia sercowego, nieprawidłowości elektrolitowe. Monitoring serca odbywa się nie tylko w sytuacjach spoczynku, ale także w czasie ruchu, snu, pracy, sportu, zdenerwowania i innych. Badania holterowskie są zlecane pacjentom ze zdiagnozowanymi chorobami układu krwionośnego, z chorobą niedokrwienną serca, po przebytym zawale lub z kardiomiopatią. Pacjent może zostać podpięty do holtera EKG na dobę albo do systemu holterowskiego na kilka dnia. Taki system posiada monitor i oprogramowanie, co pozwala na stałe monitorowanie pacjenta – wyjaśnia ekspert Zbigniew Kadzewicz.

Podobnie wyglądają zasady działania holtera ciśnienia, który pozwala dokładnie sprawdzić, jak w ciągu cyklu dobowego przebiega praca układu krążenia. Holtery to bardzo zaawansowany, drogi sprzęt. Najbardziej zaawansowane holtery kosztują kilkanaście tysięcy złotych. Do monitorowania pracy organizmu służą też kardiomonitory – stosuje się je nie tylko w szpitalach, klinkach i prywatnych gabinetach zabiegowych, ale także w domach opieki. Urządzenia te są produkowane z myślą o różnych grupach wiekowych i pozwalają na stałą obserwację pracy serca.

Na próbę

Bardzo ważnym elementem diagnostyki są także tak zwane próby wysiłkowe. Do ich przeprowadzenia niezbędny jest odpowiedni sprzęt, który pozwala na dokładne monitorowanie pracy serca pacjenta. Systemy do prób wysiłkowych to najczęściej połączenie specjalnej bieżni z aparaturą diagnostyczną, monitorującą, jak organizm pacjenta radzi sobie z wysiłkiem.

- Badanie wysiłkowe EKG polega na ocenie zmian zachodzących w sercu podczas wysiłku fizycznego. Wykonanie próby wysiłkowej ma na celu zdiagnozowanie zmian ukrwienia i czynności serca, podczas wysiłku fizycznego. W czasie wysiłku mogą w zapisie EKG pojawić się zmiany, które nie występują w zwykłym, spoczynkowym badaniu EKG – tłumaczy nasz ekspert Zbigniew Kadzewicz.

Kluczowe jest to, by próba wysiłkowa była przeprowadzona pod okiem lekarza – tylko wtedy takie badanie jest bezpieczne. Wszystkie urządzenia niezbędne do diagnostyki – od nowoczesnych aparatów USG, po sprzęt do prób wysiłkowych – znajdziemy w ofercie wspomnianej firmy Kredos.

Opracowanie:
managing director Zbigniew Kadzewicz
Ekspert
Zbigniew Kadzewicz
managing director
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz