Artykuł sponsorowany

Nie ignoruj hipowitaminozy!

Nie ignoruj hipowitaminozy!

Każdy z nas spożywa codziennie olbrzymią dawkę witamin. Większość dziennego zapotrzebowania zaspokajamy pożywieniem, ale nie zawsze jest to wystarczająca ilość. Hipowitaminoza – bo tak medycznie określa się niedobór witamin w organizmie – może skutkować poważnymi dolegliwościami. Pierwszymi objawami są widoczne zmiany w samopoczuciu, łapanie częstych chorób oraz wykwity skórne. Najskuteczniejszą obroną jest regulacja poziomu witamin w organizmie przy pomocy popularnych tabletek.

Kiedy dochodzi do hipowitaminozy?

Do hipowitaminozy dochodzi głównie w przypadku źle zbilansowanej diety. Najwięcej składników mineralnych znajdziemy w surowych warzywach i owocach, które są swoistą witaminową bombą. Jeśli osoby cierpią na hipowitaminozę w przypadku sięgania po nieodpowiednie produkty żywnościowe, określa się tę przypadłość hipowitaminozą pierwotną. Walka z nią jest skuteczna tylko wtedy, jeśli zaspokajamy potrzeby organizmu farmakologicznymi zamiennikami bądź zmienimy niepoprawne nawyki żywieniowe. W przypadku, w którym jesteśmy w stanie sami stwierdzić, że nasza dieta jest bogata w witaminy, a w dalszym ciągu towarzyszą nam nieprzyjemne dolegliwości, takie jak różnego rodzaju wykwity skórne, pękanie warg czy zaczerwienienie spojówek, jest wysokie prawdopodobieństwo występowania hipowitaminozy wtórnej – zaburzenia wchłaniania witamin, która powinna być stwierdzona przez lekarza specjalistę.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

Rozległą grupą witamin są te rozpuszczalne w wodzie. Najbardziej rozpoznawalne przez nas wszystkich są witaminy z gruby B, witamina C oraz kwas foliowy, które z łatwością można nabyć w aptekach. Miejsca takie jak Apteka Farmasol. Apteka Krzyżowniki z Poznania oblegane są przez tysiące pacjentów, zwłaszcza w okresach przejściowych: jesienno-zimowym oraz zimowo-wiosennym, kiedy ludzki układ immunologiczny jest narażony na szybko namnażające się bakterie i wirusy. Rozpoznanie hipowitaminozy witamin z grupy tych rozpuszczalnych w wodzie jest stosunkowo łatwe. Niedobory witaminy B2 (ryboflawina) powodują pieczenie w okolicach ust, często powstają zajady, a na policzkach może pojawić się charakterystyczne zaczerwienienie przypisywane łojotokowemu zapaleniu skóry. Warto zatem sięgać po leki i częściej odwiedzać apteki, które oferują w korzystnych cenach sprzedaż witamin w odpowiednio zbilansowanych dawkach, w postaci zwykłych tabletek bądź tabletek powlekanych. 

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Kolejną grupą witamin, których niedobór może być znacznie bardziej groźny dla ludzkiego zdrowia, są witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Witaminy A, D, E, K znajdziemy w pożywieniu pochodzenia zarówno zwierzęcego, jak i roślinnego. Warto profilaktycznie zaopatrzyć się w aptekach w odpowiednie witaminowe suplementy diety. Są one w stanie zapobiec takim dolegliwościom jak powstawanie siniaków, krwotoki z nosa, wybroczyny i krwiaki – w przypadku niedoboru witaminy K; czy też suchość skóry, uczucie piasku pod powiekami, łamliwość i wypadanie włosów – czyli skutkom niedoboru witaminy A.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz