Artykuł sponsorowany

Na czym polega metoda Coxa?

Na czym polega metoda Coxa?

Chociaż wielu z nas nadal utożsamia chiropraktykę z metodami silnie inwazyjnymi, polegającymi na siłowym masażu, podczas którego nasz kręgosłup wydaje głośne trzaski, współcześni specjaliści odchodzą od metod niepotwierdzonych naukowo. Jedną z technik, która znajdują szerokie poparcie w badaniach jest bezinwazyjna metoda Coxa. Stanowi bardzo bezpieczną alternatywę rehabilitacyjną dla osób, które cierpią na przykład na bóle kręgosłupa.

W jakich problemach pomaga metoda Coxa?

Metoda Coxa, zwana także metodą Cox Flexion Distraction, stanowi jedną z najlepiej udokumentowanych technik stosowanych przez chiropraktyków. Skorzystamy z niej szczególnie, gdy cierpimy na poważne dolegliwości kręgosłupa, takie jak rwa kulszowa, rwa barkowa, mrowienie kończyn czy ich drętwienie. Dobrze przeprowadzona seria zabiegów metodą Coxa niweluje ból w wielu odcinkach kręgosłupa – lędźwiowo‐krzyżowym, szyjnym czy piersiowym. Pomaga także przy bólach kończyn dolnych i górnych. Chiropraktyk stosujący metodę Coxa – Nat-Med Stanisław Nawrot – koncentruje się w trakcie zabiegu na usunięciu dolegliwości poprzez fachowy masaż kręgosłupa. Jest on całkowicie bezpieczny i bezbolesny, a jego pozytywne działanie prowadzi do zmniejszenia przepukliny krążków międzykręgowych (zwanych potocznie dyskami). To właśnie owa przepuklina bardzo często jest przyczyną schorzeń kręgosłupa. Powstaje w tych krążkach, które uległy pęknięciu na skutek długoletniego przeciążenia. Metoda Coxa jest alternatywą dla jedynej znanej dotychczas metody leczenia przepukliny międzykręgowej, czyli operacji chirurgicznej, która nie zawsze jest skuteczna. W przypadku chiropraktyki zdecydowana większość pacjentów przestaje odczuwać dolegliwości bólowe.

Dlaczego metoda Coxa jest skuteczna?

Aby zrozumieć, dlaczego metoda Coxa pomaga na dolegliwości związane z bólem kręgosłupa, należy przede wszystkim poznać budowę i funkcje krążka międzykręgowego (dysku). Znajduje się on pomiędzy trzonami kręgowymi, łącząc je i amortyzując napięcia oraz obciążenia występujące w każdym odcinku kręgosłupa. Stabilizuje go i zabezpiecza. Każdy krążek składa się z blaszek granicznych, pierścienia włóknistego i jądra miażdżystego. Nie posiada własnych nerwów – poza blaszką graniczną. Krążek odżywiany jest na dwa sposoby – u jego granic przez przepływającą krew, natomiast w centrum dzięki dyfuzji. Aby dyfuzja zaszła, wymagane jest występowanie w krążku międzykręgowym podciśnienia. Jeśli na skutek długotrwałego obciążenia występujące w krążku międzykręgowym ciśnienie zostanie zawyżone i powstanie przepuklina (popularnie zwana często wypadnięciem dysku), pojawia się ból. Zabieg metodą Coxa prowadzi do zmniejszenia ciśnienia w krążkach międzykręgowych, a tym samym zniwelowania odczuwanego dyskomfortu.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz