Artykuł sponsorowany

MEGA PRECYZYJNA CYTOLOGIA

MEGA PRECYZYJNA CYTOLOGIA

Rak szyjki macicy rozwija się bezobjawowo. Wychwycenie go we wczesny stadium pozwala najczęściej na zupełne wyleczenie. Głównym badaniem przesiewowym jest cytologia, znana kobietom już od wielu lat. Jednak wraz z rozwojem medycyny powstają coraz doskonalsze techniki wykonywania tych badań. O przybliżenie tego tematu poprosiliśmy patomorfolog dr hab. n.med Agnieszkę Korolczuk z Centrum Medycznego Luxmed w Lublinie.

Pani Docent, czy badanie cytologiczne nie wystarcza, by zdiagnozować chorobę w początkowym stadium?

Tradycyjne badanie cytologiczne wykonywane regularnie według zaleceń lekarza ginekologa u znacznej części kobiet jest badaniem pozwalającym na wykrycie nieprawidłowych komórek świadczących o zmianach przedrakowych. Jednakże istnieje grupa pacjentek, u których, między innymi za względu na jakość pobranego rozmazu, cytologia konwencjonalna może okazać się niewystarczająca. Może nie wykazać zmian prowadzących do raka szyjki macicy czy komórek rakowych. Alternatywę dla konwencjonalnej cytologii stanowi cytologia płynna cienkowarstwowa (LBC).  Ostatnie badania wykazują, że jest dokładniejsza w wykrywaniu komórek rakowych i stanów przednowotworowych. Ponadto materiał po pobraniu od pacjentki jest zabezpieczany w odpowiednim pojemniku, co pozwala nie tylko na wykonanie rozmazu cytologicznego, ale również testu HPV, badań bakteriologicznych czy odczynów immunocytochemicznych.

Obecnie już wiemy, że głównym sprawcą raka szyjki macicy jest wirus HPV…

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV jest główną przyczyną zachorowania na raka szyjki macicy. Do tej pory wyodrębniono około 200 typów wirusa, jednak tylko część spośród nich przenoszona jest drogą płciową i jest związana z rakiem szyjki macicy. Z uwagi na zróżnicowany potencjał onkogenny, wyróżnia się wirusy HPV wysokiego ryzyka, między innymi typy: 16, 18, 31, 33 czy 45, które są związane z przeszło 80 % przypadków zmian przedrakowych raka szyjki macicy oraz wirusy o niskim potencjale onkogennym– HPV 6 i HPV 11, które są związane z częścią zmian śródnabłonkowych niskiego stopnia lub z rozwojem kłykcin kończystych.

W trakcie ostrego zakażenia wysokoonkogennym wirusem HPV dochodzi do niekontrolowanego namnażania się komórek nabłonka części pochwowej szyjki macicy czemu towarzyszy nadmierna ekspresja białek P16 i Ki 67 świadcząca o rozpoczętym procesie nowotworowym.

NOWY test CINtec plus wykrywa oba te białka, co z kolei pozwala na wykrycie zmian rakowych w bardzo wczesnym stadium ich rozwoju. Dodatni wynik badania cytologicznego czyli obecność nieprawidłowych komórek nabłonkowych w rozmazie i jednocześnie dodatni wynik odczynu CINtec plus informują, że w danym przypadku rozpoczęły się zmiany, które nie ulegną samowyleczeniu i będą w krótszym lub dłuższym okresie czasu prowadzić do raka.

Jakie jest znaczenie kliniczne tego badania?

Test wykonuje się w celu pogłębienia diagnostyki w kierunku zmian przedrakowych i raka szyjki macicy w przypadku, kiedy wynik cytologiczny jest nieprawidłowy lub niejednoznaczny.

Najbardziej wiarygodna i najczulsza metoda badania w kierunku zmian przedrakowych i raka szyjki macicy to badanie cytologiczne w technologii płynnej – cytologia LBC uzupełnione o test HPV i CINtec plus. Wszystkie badania wykonywane są z jednej próbki. Połączenie tych trzech badań diagnostycznych jest szczególnie istotne w przypadku otrzymania nieprawidłowego lub trudnego do interpretacji wyniku badania cytologicznego.

Badania profilaktyczne raka szyjki macicy można wykonać we wszystkich gabinetach ginekologicznych Centrum Medycznego Luxmed.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz