Artykuł sponsorowany

Makulatura i sposoby jej wykorzystania, np. papier toaletowy!

Makulatura i sposoby jej wykorzystania, np. papier toaletowy!

Każdy człowiek na Ziemi zużywa rocznie ponad 50 kg papieru. W Unii Europejskiej odzyskuje się przeciętnie 70% makulatury, w Polsce recykling makulatury jest jednak na o wiele słabszym poziomie, odzyskujemy zaledwie 42%. Trzeba robić wszystko, by poprawić ten wynik, recykling odpadów celulozowych umożliwia oszczędzanie energii, redukuje zanieczyszczenia powietrza oraz wody i chroni przed wycinaniem lasy.

Postępowanie ekologiczne

Na świecie produkuje się rocznie ponad 300 mln ton papieru. Produkcja tak wielkiej ilości papieru bez udziału recyklingu nie byłaby możliwa. Z jednej tony makulatury możemy otrzymać aż 900 kg papieru. Można z niej produkować m.in. ekologiczny papier toaletowy, kartony, brykiet opałowy, meble i papier różnego przeznaczenia. Recykling taki to wielka oszczędność energii (o 65%), zmniejszenie zanieczyszczenia wody (o 35%) i powietrza (o 74%).

Pierwszym etapem procesu przerobu makulatury jest wstępna segregacja w mieszkaniach. Zbieramy papier oraz opakowania i wrzucamy je do pojemnika specjalnego przeznaczenia. Nie umieszczamy w nim jednak zatłuszczonych opakowań papierowych, kartonów po mleku, artykułów higienicznych, tapet czy worków po materiałach budowlanych.

Zebraną makulaturę dostarcza się do odpowiednich punktów zbiórki odpadów celulozowych, tam się ją sortuje i oczyszcza. Makulaturę do produkcji tektur pudełkowych, tektur falistych i niepowlekanych tektur poddaje się procesom mechanicznego oczyszczania, bez odbarwiania i bielenia. Takiego odbarwiania i bielenia potrzebują natomiast materiały przeznaczone np. do produkcji papieru do druku oraz pisania, bibułki higienicznej i tektur pudełkowych.

Przerabianie makulatury

W każdym procesie technologicznym takiego przerobu możemy wyróżnić podstawowe stadia. Pierwszym z nich jest składowanie makulatury w papierni. Tu poddaje się ją kolejno: rozwłóknianiu, mechanicznemu usuwaniu zanieczyszczeń, odbarwianiu i bieleniu.

Z powstałej w ten sposób makulatury powstaje np. papier toaletowy. Taki ekologiczny produkt możesz kupić w firmie Mawa Sp. z o.o. Sp.k. Przedsiębiorstwo to jest także producentem ręczników przemysłowych, papieru śniadaniowego, folii stretch i kopert bąbelkowych.

W procesie obróbki makulatury włókna w niej się znajdujące stają się coraz krótsze. Cykl życia makulatury nie jest długi – obrabiać ją można od 3 do 5 razy. Za każdym razem końcowy produkt jest coraz słabszej jakości. Mimo propagowania idei ekologicznych recykling makulatury wciąż nie jest na odpowiednim poziomie. To błąd – ten proces to nie tylko mniej wyciętych drzew, ale i mniejsze zużycie ropy i energii. Wykorzystując produkty z makulatury mamy też czystsze powietrze, zmniejszoną ilość ścieków produkcyjnych i o wiele mniejszą liczbę wysypisk śmieci.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz