Artykuł sponsorowany

Leczenie depresji u psychiatry – farmakologia i psychoterapia

Leczenie depresji u psychiatry – farmakologia i psychoterapia

Depresja uważana jest za chorobę cywilizacyjną już od wielu lat, a cierpi na nią ponad 1,5 miliona Polaków. Niestety przyczyny tej choroby nie są jednoznaczne i mogą wynikać z wielu sytuacji życiowych takich jak śmierć bliskich, bolesne rozstania, utrata pracy czy choroba. Warto jednak pamiętać, że na depresję mogą również chorować osoby bez jednoznacznej przyczyny determinującej m.in. obniżony nastrój.

Pomoc lekarska

Niestety w Polsce na depresję cierpi ponad 1,5 miliona osób, a ponad 40% badanych wskazało na wystąpienie w życiu tak zwanych stanów depresyjnych. Największą grupą ludzi dotkniętą depresją są osoby w przedziale wiekowym od 30 do 60 roku życia. Niestety, zauważa się zwiększanie wskaźników zachorowalności wśród młodzieży. Warto odwołać się do danych statystycznych, które wykazują, że ponad 290 tysięcy zwolnień lekarskich o czasowej niezdolności do pracy zostało wystawionych z tytułu depresji (dane rejestrowe ZUS). Pokazuje to, jak wielka jest skala tego problemu, a także, jakie skutki za sobą ona niesie. Depresja nie wpływa bowiem tylko na cierpiącą na nią jednostkę, ale na całą jej rodzinę – np. w wymiarze ekonomicznym – a także w ogólnym rozrachunku na całe społeczeństwo. To dlatego tak bardzo popularne są kampanie społeczne, nawołujące do nagłaśniania problemu depresji i podejmowania specjalistycznego leczenia w gabinetach psychiatrycznych. Według kolejnych danych, nawet najcięższe stany depresyjne przy pomocy środków farmakologicznych i psychoterapeutycznych oferowanych przez psychiatrów są możliwe do wyleczenia. Ważne jest jednak zaangażowanie rodziny i przyjaciół chorego, którzy powinni zadbać, aby taka osoba uzyskała specjalistyczną pomoc. W takich przypadkach najlepiej zgłosić się do wyspecjalizowanych gabinetów psychiatrycznych takich jak ten prowadzony przez lekarza psychiatrę Stanisława Macieja Teleśnickiego.

Farmakologia i psychoterapia

Leczenie depresji to bardzo długi proces, który rozpoczyna się etapami. Jest on wdrażany nie tylko w życiu chorego, ale również w modelu funkcjonowania jego rodziny – bardzo ważne jest to, aby psychiatra prowadzący poinstruował rodzinę, w jaki sposób ma otoczyć opieką osobę z depresją. Jeśli chodzi o farmakologię, stosuje się tak zwane antydepresanty (np. nieselektywne inhibitory wychwytu noradrenaliny i serotoniny, selektywne inhibitory wychwytu noradrenaliny i serotoniny, inhibitory monoaminooksydazy, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny). Ich zadaniem jest zmniejszenie stanów lękowych chorego, wpłynięcie na jego samopoczucie i aktywność życiową, a także niwelowanie objawów depresji takich jak zaburzenia snu, zmniejszona aktywność psychoruchowa czy też odczuwanie bólu różnego podłoża. Warto pamiętać jednak, że samo leczenie depresji farmakologicznie nie wystarcza. Ważna jest odpowiednia psychoterapia i stała opieka lekarska psychiatry. Metodyka przeprowadzanej psychoterapii zawsze dostosowywana jest pod konkretnego pacjenta, a zakłada ona działania mające na celu rozwiązanie konfliktów wewnętrznych pacjenta i stymulowanie go do działania (np. aktywność ruchowa, aktywność towarzyska czy społeczna).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz