Artykuł sponsorowany

Krzywica u dzieci

Krzywica u dzieci

Nieleczona krzywica może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, jak m.in. deformacje w obrębie kręgosłupa, szpotawość czy koślawość kończyn. Dlatego warto jest możliwie jak najwcześniej podjąć działania profilaktyczne, aby w porę zapobiec pojawieniu się jej u naszego dziecka. Powstawaniu krzywicy przeciwdziała regularne podawanie witaminy D3.

Przyczyny powstawania krzywicy

Przyczyną powstawania u dzieci krzywicy jest zazwyczaj niedobór witaminy D3, zwiększającej wchłanianie wapnia i fosforu, które mają duży wpływ na prawidłowe kształtowanie się tkanki kostnej. Witamina D3 wzmacnia także układ odpornościowy i nerwowy. Jeśli nasze dziecko cierpi na niedobór tej witaminy, jego kości stają się bardziej podatne na urazy, ponieważ w składzie tkanki kostnej zaczyna brakować podstawowych substancji mineralnych. Krzywica może się także pojawić przy niedoborach wapnia lub gdy w diecie malucha znajduje się za dużo fosforanów. Na krzywicę chorują tylko dzieci do drugiego roku życia. To jednak nie znaczy, że po przekroczeniu tego wieku możemy bagatelizować znaczenie witaminy D3. Jej niedobory u osób starszych powodują osteoporozę.

Jak rozpoznać krzywicę?

Podstawowym objawem krzywic są łukowato wygięte kości nóg, co jest spowodowane osłabieniem i odwapnieniem tkanki kostnej, wynikającym z niedoboru witaminy D3. Zaniepokoić powinno nas także zahamowanie wzrostu, powolne zarastanie ciemiączka, pojawienie się guzów czołowych, spłaszczenie kości potylicznej, a także tworzenie się garba w okolicy lędźwiowej. Dzieci cierpiące na krzywicę są apatyczne, późno ząbkują i mają duże skłonności do zaparć. Często pojawia się także nadmierna potliwość.

Krzywicy nie można stwierdzić tylko na podstawie obserwacji ciała, konieczne jest wykonanie podstawowych badań krwi, a także zdjęć RTG.

Cenna witamina D3

Krzywicę leczy się, podając witaminę D3 w odpowiednich dawkach. Leczenie jest skuteczne i przynosi efekty nawet już po kilku tygodniach stosowania. Pamiętajmy, że witaminę D3 organizm produkuje sam, ale potrzebuje do tego promieni słonecznych, dlatego warto w słoneczne dni zabierać nasze dzieci na spacery. Bogatym źródłem witaminy D3 są też niektóre pokarmy, jak np. ryby, jaja i nabiał. Niemowlętom podaje się witaminę D3 w kropelkach, najczęściej w dawce 400 jednostek na dobę. Trzeba zachować dużą ostrożność i stosować się do zaleceń lekarza, ponieważ witamina ta w zbyt dużych ilościach może mieć działanie toksyczne – powiedział Marek Radzki, pediatra z wieloletnim doświadczeniem.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz