Artykuł sponsorowany

Przed pierwszą rozgrzewką – potrzebne badania sportowe

Przed pierwszą rozgrzewką – potrzebne badania sportowe

Zanim ruszymy na pierwszy trening, wybierzmy się do lekarza. Pozwoli nam to określić możliwości naszego ciała i uniknąć ewentualnych kontuzji. Pamiętajmy, że chociaż „sport to zdrowie”, najlepiej o nasze ciało zadba osoba z wykształceniem medycznym.

Poznaj swoje ciało

Rozpoczynając aktywność sportową, często jesteśmy przekonani, że ruch zawsze wyjdzie nam na dobre. Oczywiście, nie ma nic gorszego, niż siedzący tryb życia. Ale zanim zaczniemy ćwiczyć, musimy się odpowiednio do tego przygotować. Zakup stroju sportowego i butów do biegania nie wystarczy. Najważniejsze jest poznanie możliwości swojego ciała. Niektóre ćwiczenia albo po prostu za duży wysiłek, mogą nam zaszkodzić. Jeśli nie będziemy znać swoich ograniczeń, łatwo nabawimy się kontuzji, która zniechęci nas do aktywności fizycznej. Badania lekarskie przed rozpoczęciem ćwiczeń najlepiej wykonać u specjalisty w dziedzinie medycyny sportowej. Jego doświadczenie będzie dla nas cenne, nawet jeśli sportem chcemy zająć się tylko amatorsko.

Potrzebne badanie

Przed pierwszym treningiem warto wykonać kilka ważnych badań. Najpierw warto poznać swój wskaźnik BMI i wykonać segmentalną analizę składu ciała, która oceni ilość naszej tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Konieczny jest też test wydolności fizycznej. Jest kilka metod na jej sprawdzenie. Jedną z najskuteczniejszych jest test PWC – od angielskiego Physical Work Capacity. Test polega na sprawdzeniu, jaki wysiłek możemy podjąć, ćwicząc na ergometrze rowerowym, przy tętnie 170 uderzeń na minutę. Badanie wymaga specjalnej aparatury monitorującej prace organizmu. U lekarza sportowego możemy też poznać poziom kwasu mlekowego wydzielanego w trakcie wysiłku. Bardzo cenne przed rozpoczęciem ćwiczeń będą też porady dietetyczne – tylko dbając o odpowiednie pożywienie, zapewnimy naszemu organizmowi wszystko, czego potrzebuje, żeby zregenerować się po wysiłku.

Ćwicz na zdrowie

Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich potrzebnych badań, możemy spokojnie zacząć treningi. Dobrze znając wszystkie słabe i mocne strony naszego ciała, lepiej dobierzemy zestaw ćwiczeń, który będzie dla nas najbardziej efektywny. Dzięki temu aktywność fizyczna szybciej będzie przynosić pożądane efekty, a my nie będziemy obawiać się kontuzji. Lekarzem sportowym, przeprowadzającym wszelkie potrzebne badania jest Śleszycka Edyta, certyfikowany lekarz medycyny sportowej. Jest specjalistką medycyny rodzinnej, absolwentką studiów podyplomowych z usług żywieniowych i dietetyki. Posiada też certyfikat orzekania o sporcie. Zajmuje się monitoringiem zdrowotnym i udzielaniem porad sportowcom oraz amatorom.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz