Artykuł sponsorowany

Kiedy wykonuje się laserowe leczenie zatrzymania moczu?

Kiedy wykonuje się laserowe leczenie zatrzymania moczu?
trzymanie moczu, czyli niemożność opróżnienia pęcherza, to problem, którego nie należy lekceważyć – konieczne jest jak najszybsze udanie się do specjalisty. Urolog, w obrębie zadań którego leży diagnozowanie i leczenie chorób układu moczowo-płciowego, jest w stanie dotrzeć do przyczyn schorzenia, a także wdrożyć optymalną terapię. Obecnie problem bardzo często usuwa się przy użyciu lasera – to tzw. laserowe leczenie zatrzymania moczu.

Dlaczego dochodzi do zatrzymania moczu?

Zatrzymanie moczu to schorzenie dotykające zarówno kobiet, jak mężczyzn w różnym wieku. U kobiet problem ten najczęściej pojawia się jako efekt zapalenia cewki moczowej lub pochwy. Po porodzie może pojawić się stan zapalny okolicy krocza, a później również zatrzymanie moczu. Jeżeli chodzi o inne powody, to wymienia się również m.in.: zakażenie dróg moczowych, nadmierne spożywanie płynów (w tym również alkoholu) i przyjmowanie niektórych leków.

Współczesna medycyna doskonale radzi sobie zarówno z diagnozowaniem przyczyn leżących u podstaw tego schorzenia, jak i jego leczeniem. Jeżeli chodzi o leczenie zatrzymania moczu, to przy użyciu lasera zabiegi wykonuje m.in. urolog lek. Rafał Bogacki. Na wizytę u niego mogą zgłosić się pacjenci z Bielska-Białej i Dąbrowy Górniczej.

Laserowe leczenie zatrzymania moczu – co warto o nim wiedzieć?

Zatrzymanie moczu to schorzenie, które lekarz diagnozuje po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Wskazówką są tu objawy – poza niemożnością opróżnienia pęcherza wielu pacjentów skarży się również na ból w podbrzuszu. Urolog może też przeprowadzić proste badania fizykalne – gdy ich efektem jest głuchy odgłos opukowy, może on upewnić się w swoich podejrzeniach.

Aby dociec, dlaczego pacjent ma problem z opróżnianiem pęcherza, specjalista najczęściej zaleca wykonanie podstawowych badań, czyli: posiewu moczu, oznaczenia poziomu elektrolitów i USG nerek. Dopiero po dotarciu do przyczyn, przez które opróżnianie pęcherza nie jest możliwe, wdraża się optymalną ścieżkę leczenia.

Laserowe leczenie zatrzymania moczu to aktualnie najczęściej stosowana metoda i alternatywa dla zabiegów chirurgicznych. Użycie lasera jest dla pacjenta zupełnie bezbolesne. Co więcej, zabieg trwa krótko, a jego efektem jest całkowite usunięcie problemu. Pacjenci wracają do swojej codziennej aktywności, nie wymagają hospitalizacji ani rehabilitacji. Współcześnie z tego względu laserowe leczenie zatrzymania moczu uznaje się za dobrą alternatywę dla wszelkich chirurgicznych zabiegów, po których pacjent dochodzi do pełnej aktywności znacznie dłużej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz