Artykuł sponsorowany

Jakie badania powinna wykonywać kobieta w trakcie ciąży

Jakie badania powinna wykonywać kobieta w trakcie ciąży

Badania wykonywane w trakcie ciąży są istotne z punktu widzenia matki i dziecka. Ich znaczenie podkreśla fakt odgórnego zalecenia badań dla kobiet w ciąży przez ministerstwo zdrowia. Kalendarz tych badań powinien być przestrzegany w każdej, czy to publicznej, czy prywatnej placówce zdrowia. Niektóre badania w ciąży wystarczy wykonać jednorazowo, inne należy powtarzać regularnie. Co warto o nich wiedzieć?

I trymestr

Pierwsze tygodnie ciąży to ważny czas dla mamy i dziecka. Kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży – nieraz niespodziewanie – dlatego tak ważne jest zrobienie podstawowych badań, które wykluczą ryzyko związane z niektórymi chorobami. Dziecko intensywnie się rozwija, do czego potrzebuje dogodnych warunków. Które badania w ciąży powinno się wykonać w pierwszej kolejności?

Przede wszystkim są to badania USG, w tym szczególnie istotne badanie prenatalne pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, które pozwala zbadać ryzyko wystąpienia ewentualnych wad rozwojowych, np. zaburzeń chromosomowych u dziecka. – Tłumaczy przedstawiciel gabinetu ginekologicznego Pawlik w Poznaniu. - Na początku ciąży warto wykonać cytologię i sprawdzić grupę krwi w celu wykrycia ewentualnego konfliktu serologicznego. Inne jednorazowe badania w ciąży – jeśli wyniki będą prawidłowe i nie będzie innych zaleceń – to badania w kierunku HIV, HCV, cytomegalii, toksoplazmozy, różyczki oraz kiły. Ponadto w I trymestrze należy wykonać badania, które będą w ciąży powtarzane regularnie, czyli morfologię oraz badanie moczu, a także kontrolę wagi i pomiar ciśnienia tętniczego u ciężarnej.

II trymestr

W drugim trymestrze powtarza się badania USG, krwi i moczu. Ważną kwestią w tym okresie jest zbadanie stężenia glukozy we krwi z obciążeniem, a więc po podaniu doustnego roztworu glukozy, co pozwoli wykluczyć wystąpienie tzw. cukrzycy ciężarnych. Jeśli w pierwszym trymestrze okazało się, że kobieta ma grupę krwi Rh(–), trzeba zbadać występowanie przeciwciał anty-Rh. Wskazane jest też, jeśli nie zostało przeprowadzone wcześniej, badanie czystości pochwy.

III trymestr

Ostatni etap ciąży to regularna kontrola morfologii i badania moczu, a także monitorowanie przebiegu ciąży za pomocą USG. Przed rozwiązaniem wykonuje się posiew pochwy, aby wykryć ewentualną obecność paciorkowców B-hemolizujących i w określonym czasie podać odpowiedni antybiotyk. Ważnym badaniem, zwłaszcza po 40. Tygodniu ciąży, są regularne badania KTG.

Regularne przeprowadzanie badań przez przyszłą mamę zwiększa szansę na zdrową, dobrze rozwijającą się oraz donoszoną ciążę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz