Jak odróżnić zwykły ból od zapalenia stawów?

Jak odróżnić zwykły ból od zapalenia stawów?

Dokucza ci ból stawów? Jest to jedyny objaw? Czy może towarzyszy mu również obrzęk i sztywność? A skóra pokrywająca staw jest zaczerwieniona, cieplejsza? Zarówno sam ból jak i towarzyszące mu inne objawy mogą okazać się niegroźne i minąć po kilku dniach. Mogą być to również symptomy świadczące o zapaleniu stawów i wiązać się z poważnymi chorobami takimi jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów. Zatem jeżeli ból towarzyszy ci przez dłuższy czas, zasięgnij rady specjalisty. 

Strony www Strony www

Czym jest ból stawów?

Jest to ból, który odczuwamy w obrębie stawu. Wynika on z patologii samego stawu, jak i otaczających go struktur (kaletki maziowej, ścięgna, więzadła). Odczuwany ból może również nie być bezpośrednio związany ze stawem.

Czym jest zapalenie stawów?

Jest to grupa chorób, która powoduje zniekształcenia, uszkodzenia stawów oraz ogranicza ich ruchomość. Często towarzyszy jej obrzęk, ból oraz sztywność – szczególnie poranna. Charakterystycznym objawem jest także, pokrywająca staw, zaczerwieniona i cieplejsza skóra. Warto pamiętać, że rodzajów zapalenia stawów jest wiele – ponad sto. W większości przypadków przyczyny oraz sposoby ich leczenia są podobne. 

Jakie są przyczyny bólu stawów?

Przyczyny bólu podzielić można na niezapalne – takie, które mogły zostać wywołane poprzez uraz mechaniczny oraz te związane ze stanem zapalnym.

Jeżeli mówimy o zapaleniu stawów, jego przyczyny nie są do końca jasne. Istnieje podejrzenie, że większość z nich to choroby autoimmunologiczne – wynikające z autoagresji organizmu. Mogą one również pojawić się w wyniku zwyrodnień, mutacji genetycznych oraz być pozostałością po infekcji.

Do najpopularniejszych chorób związanych z zapaleniem stawów należą:

  • Reumatoidalne zapalenie stawów, w którym bardzo ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia. Nieleczona choroba wyniszcza bowiem stawy oraz prowadzi do uszkodzenia wielu narządów. Może prowadzić do ciężkiej niepełnosprawności.
  • Łuszczycowe zapalenie stawów, które jest chorobą przewlekłą. Pierwsze objawy pojawiają się w obrębie stawów międzypaliczkowych stóp oraz rąk. Bywa, że łuszczycowe zapalenie stawów atakuje kręgosłup oraz stawy krzyżowo-biodrowe. Charakterystyczny dla tej choroby jest tzw. palec kiełbasowaty – zapalenie tkanek okołostawowych i stawów palca.
  • Wirusowe zapalenie stawów – zajmuje ono przede wszystkim małe stawy dłoni oraz rąk. Po upływie paru tygodni ustępuje samoistnie.
  • Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – najczęstsza postać zapalenia stawów u dzieci. Trwa ona co najmniej trzy miesiące. Oprócz bólu stawów, charakterystycznymi objawami są również gorączka, apatia, brak apetytu oraz spadek aktywności fizycznej.
  • Reaktywne zapalenie stawów – choroba, która pojawia się po wcześniejszej infekcji – najczęściej dotyczących narządów płciowych lub przewodu pokarmowego. Objawia się ona zapaleniem jednego lub kilku stawów, przeważnie kończyn dolnych.

Warto zaznaczyć jednak, że pojawienie się bólu stawów, jak również dolegliwości charakterystycznych dla zapalenia takich jak: zaczerwienienie, obrzęk i sztywność, nie musi oznaczać ciężkiej przewlekłej choroby.

Co poradzić na zapalenie stawów?

Przed  wizytą u ortopedy warto wypróbować domowe sposoby. Należy:

  • Na chore miejsce przykładać okłady z lodu - zmniejszą one objawy zapalne.
  • Przez kilka dni przyjmować leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, które można stosować samodzielnie, bez recepty.
  • A przede wszystkim odciążać staw, ograniczyć jego nadmierną aktywność.

Jeżeli pomimo stosowania lodu, leków oraz odciążania stawów dolegliwości nie znikną, należy skontaktować się z lekarzem i wykonać pełną diagnostykę.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz