Artykuł sponsorowany

Jak często należy wykonywać badania okresowe?

Jak często należy wykonywać badania okresowe?

W pracy spędzamy znaczącą część naszego życia. Nic dziwnego, że wykonywany przez nas zawód ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Dlatego też higiena pracy oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa powinny mieć dla nas priorytetowe znaczenie. Jak często należy wykonywać badania okresowe, kto jest obciążony ich kosztami oraz jakie konsekwencje czekają pracowników, którzy odmówią wizyty u lekarza medycyny pracy? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te pytania, znalazłeś się we właściwym miejscu.

Warto pamiętać, że zdrowie mamy tylko jedno i należy się o nie zatroszczyć. Medycyna pracy i regularne badania pracownicze mają na celu ustalić, czy stan naszego zdrowia pozwala nam na wykonywanie danego zawodu oraz w jaki sposób praca wpływa na nasz organizm. Wyróżniamy cztery rodzaje badań związanych z medycyną pracy: wstępne, kontrolne, okresowe oraz końcowe. Warto pamiętać, że na wszystkie z powyższych powinien skierować nas pracodawca i to właśnie on pokrywa ich koszty. Ponadto wizyta u lekarza musi mieć miejsce w godzinach naszej pracy, a jeżeli badania odbędą się w innym mieście, to koszty dojazdu zostaną nam zwrócone przez firmę, która nas zatrudnia.

Gdzie i jak często wykonywać badania pracownicze?

Pracodawcy powinni zadbać o skierowanie pracowników do zaufanego specjalisty, który cieszy się renomą i zaufaniem pacjentów oraz zajmuje się między innymi medycyną pracy i badaniem kierowców, jak lek. med. Barbara Foksa-Wojtaszczyk, która przyjmuje w Szczecinie. Natomiast częstotliwość przeprowadzania badań pracowniczych zależy od dwóch czynników – ogólnego stanu naszego zdrowia i rodzaju wykonywanej przez nas pracy. Niektóre zawody wiążą się bowiem z większym ryzykiem np. uszkodzenia słuchu. Dlatego też, gdy pracujemy w dużym hałasie, powinniśmy otrzymywać skierowania na dodatkowe badania otolaryngologiczne przez pierwsze trzy lata co rok, a następnie co trzy lata. Natomiast osoby, które mają styczność z chlorem i amoniakiem, powinny wykonywać co dwa – cztery lata spirometrię.

Dbaj o swoje zdrowie

Badania okresowe są niezwykle istotne, a ich wykonywanie jest obowiązkiem każdego pracownika. Niestawienie się u lekarza jest równoznaczne z odmową wykonania polecenia służbowego i może przyczynić się do poważnych konsekwencji, nawet do rozwiązania umowy z pracodawcą. Pamiętajmy więc, że medycyna pracy została stworzona po to, abyśmy mogli zawczasu dowiedzieć się o wszelkich nieprawidłowościach związanych z naszym zdrowiem i podjąć skuteczne leczenie. Ponadto tego typu badania nie obciążają domowego budżetu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz