Artykuł sponsorowany

Endoskopia bez tajemnic

Endoskopia bez tajemnic

Chociaż niewielu z nas lubi wizyty w szpitalach, stosowana w nich aparatura z roku na rok ulega unowocześnieniu, przez co samo ich odwiedzanie znacząco się skraca. Najnowsze typy urządzeń przeznaczonych do badań pozwalają na uzyskanie nieprzekłamanych wyników i ułatwiają pracę lekarzom. Współczesna diagnostyka i chirurgia nie może się obyć bez endoskopów.

Czym jest endoskop?

Praktyka lekarska jest z nami od niepamiętnych czasów. Wraz z jej rozwojem pojawiła się konieczność lepszego badania ludzkiego ciała, łącznie z jego wnętrzem. Badania przeprowadzano z początku tylko tam, gdzie było to łatwo dostępne, czyli w jamach ciała. Późniejsza ewolucja techniki wykształciła pierwsze urządzenia endoskopowe, czyli umożliwiające doprowadzenie światła oraz optyki do wnętrza organizmu. Pierwsze tego rodzaju instrumenty powstały już w XIX wieku. I chociaż historia zna przypadki lekarzy ukaranych za „niezdrową ciekawość”, jak ten Filipa Bozziniego, pioniera endoskopii, dziedzina ta znacznie rozwinęła się od jego czasu. Stopniowo wprowadzano do endoskopów coraz nowocześniejsze rozwiązania, począwszy od żarówki oraz systemu lusterek. Nawet pojawienie się opracowanych przez Wilhelma Roentgena promieni X pozwalających na prześwietlanie ciała ludzkiego tylko na krótko wstrzymało ewolucję endoskopii. Koniec XX wieku przyniósł nie tylko znaczne uelastycznienie endoskopów, ale również eliminację konieczności ciągłego, wzrokowego nadzorowania obiektu badań. Stało się to możliwe dzięki videoendoskopom zawierającym miniaturowe kamery. Endoskopy od zawsze były niezwykle istotne w praktyce lekarskiej, bo tylko one pozwalają na rzeczywiste oględziny wnętrza ciała pacjenta. Umożliwia to szybkie wykrycie różnych niebezpiecznych chorób, takich jak nowotwory czy wrzody. Najnowocześniejsze z endoskopów pozwalają nawet na przeprowadzenie operacji bez otwierania ciała chorego.

Rodzaje badań endoskopowych

Endoskopy stosowane są głównie do badań układów oddechowego oraz pokarmowego. W obrębie tych pierwszych wyróżnia się: bronchoskopię (badanie tchawicy i oskrzeli), laryngoskopię (badanie krtani), stroboskopię (badanie tylnej ściany części krtaniowej oraz nagłośni). Te drugie to m.in. gastroskopia i kolonoskopia. Pozwalają one na zbadanie kolejno górnego oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Inne badania endoskopowe to np. artroskopia, czyli badanie stawów, a także laparoskopia, czyli badanie wnętrza jamy otrzewnej (żołądka, wątroby, żeńskich narządów rozrodczych itp.). Szczególnie ciekawym osiągnięciem endoskopii jest endoskopia igłowa korzystająca z ultracienkich włókien optycznych umożliwiających poznanie wewnętrznych struktur oka czy zastawek serca. Jednym z ważniejszych w Polsce dystrybutorów doskonałej jakości nowoczesnych endoskopów jest firma Endosystem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz