Dlaczego zdrowie jest najważniejsze?

Dlaczego zdrowie jest najważniejsze?

Dla wielu osób najcenniejsze w życiu jest zdrowie i dobre samopoczucie. Człowiek, który jest chory, nie może w pełni korzystać z życia. A jak obecnie wygląda sytuacja zdrowotna Polaków? Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opublikował raport na ten temat.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Średnia długość życia w Polsce

Badania GUS pokazują, że w 2015 roku długość życia przeciętnego Polaka wynosiła 73 lata, a kobiet 81 lat. Z ostatnich badań WHO wynika, że długość życia mężczyzn w Polsce jest krótsza o około 4 lata od średniej długości życia mieszkańca Unii Europejskiej. Co ciekawe, najdłużej żyją Szwedzi – statystycznie o 6,8 lat dłużej niż Polacy. Jeśli chodzi o kobiety – średnia długość życia jest podobna do średniej kobiet w Unii Europejskiej, ale zdecydowanie dłużej od Polek żyją Hiszpanki – średnio o 4 lata.

Zaskakujący może być fakt, że na długość życia ma wpływ wykształcenie. Badania pokazują, że 30-letni mężczyźni z wykształceniem wyższym prawdopodobnie będą żyć około 11,9 lat dłużej niż mężczyźni, którzy zakończyli edukację na gimnazjum. Wpływ na to ma być może wyższy poziom życia i większa świadomość, jeśli chodzi o profilaktykę zdrowotną. Badania potwierdzają, że taka tendencja ma również miejsce w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Umieralność w Polsce – przyczyny

Od 1991 roku ogólny poziom umieralności w naszym kraju obniża się, ale wciąż jest wyższy niż w Unii Europejskiej. W 2014 roku współczynnik zgonów mężczyzn w Polsce był wyższy o około 33% od współczynnika krajów europejskich, natomiast kobiet o 16%.

Do głównych chorób, które są bezpośrednią przyczyną zgonów, należą przede wszystkich choroby układu krążenia, takie jak choroby serca, choroby naczyń mózgowych i miażdżyca, a także nowotwory złośliwe, które stanowią statystycznie większe zagrożenie dla mężczyzn.  Najgroźniejszy jest nowotwór tchawicy, oskrzela i płuca – w 2014 roku 24% ogółu zgonów dotyczyło właśnie tego nowotworu. Wielu Polaków umiera także z powodu chorób układu oddechowego, w tym zapalenia płuc.

Kolejnymi przyczynami zgonów, które dotyczą przede wszystkich młodych ludzi i osób do 44 roku życia, są tzw. przyczyny zewnętrzne. Na pierwszym miejscu są samobójstwa, następnie upadki i wypadki komunikacyjne.

Jak dbać o zdrowie? Troska o czyste powietrze

Przyczyną chorób, na które umiera najwięcej osób w Polsce, w tym przede wszystkim choroby niedokrwiennej serca i naczyń mózgowych oraz chorób układu oddechowego, jest w dużym stopniu zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym PM2,5. Według WHO pył ten jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia, jeśli chodzi o zanieczyszczenia atmosferyczne. Szczególnie narażone są dzieci oraz osoby starsze, co nie jest bez znaczenia – nasze społeczeństwo starzeje się w ostatnich latach.

Na zanieczyszczenie powietrza głównie ma wpływ emisja szkodliwych substancji z gospodarstw domowych, pojazdów, zakładów przemysłowych i rolnictwa, dlatego ochrona zdrowia powinna zmierzać przede wszystkim do ograniczenia emisji zanieczyszczeń, poprawy jakości paliw i edukacji społeczeństwa.

Źródło: NIZP, Raport – Sytuacja zdrowotna ludności Polski 2016

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także