Artykuł sponsorowany

Czym są i jak leczy się haluksy?

Czym są i jak leczy się haluksy?

Haluksy to choroba zwyrodnieniowa, która polega na nieestetycznym zniekształceniu stopy. Objawia się w wykrzywieniu palców i najczęściej dotyka kobiety. Schorzenie to polega na nieprawidłowym ustawieniu pierwszej kości śródstopia oraz zmianie położenia dużego palca w stosunku do pozostałych palców stopy. Co jeszcze należy o nich wiedzieć? A przede wszystkim – jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Profilaktyka haluksów

Przyczyną haluksów jest długotrwałe noszenie niewygodnego lub zbyt ciasnego obuwia, np. butów na wysokich obcasach. Może je także wywoływać nadwaga, spędzanie dużej ilości czasu na stojąco oraz niektóre wady stóp, takie jak np. płaskostopie. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać powstawaniu haluksów niż je leczyć i co pewien czas badać stopy, np. w takich miejscach jak Centrum Terapii Kręgosłupa. Aby zapobiec ich powstaniu, należy przede wszystkim starać się nosić dobrze dobrane buty. Dotyczy to szczególnie kobiet, które często ponad wygodę przedkładają wysokie i atrakcyjne buty na obcasach. Nosząc je należy jednak pamiętać, by w miarę możliwości nie robić tego na co dzień. Szpilki nie należą bowiem do wygodnych butów, należy więc zakładać je jedynie od czasu do czasu.

Optymalną wysokością obcasa noszonego na co dzień jest 2,5 cm. Jeśli zdecydujemy się zakładać wyższe buty, nie nośmy ich dłużej niż 5 godzin dziennie i po tym czasie zmieńmy na płaskie obuwie. Buty powinny być także odpowiednio dobrane do naszej stopy i nie uciskać jej w żadnym miejscu. Powinny także posiadać możliwie jak najszersze czubki, aby nie uwierały w palce.

Leczenie haluksów

Jeśli zauważymy zmiany zwyrodnieniowe w obrębie naszych stóp, niezwłocznie powinniśmy zgłosić się na wizytę do lekarza ortopedy lub przynajmniej lekarza podologa. Przeprowadzi on właściwą diagnostykę stóp oraz dobierze leczenie odpowiednie do naszych potrzeb. Początkowo, lekarz zleca zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, których zadaniem jest wyeliminowanie bólu oraz stanu zapalnego w obrębie stawu. Warto jest także stosować specjalne wkładki do butów, które zmniejszą ryzyko otarć oraz powstrzymają dalszy rozwój choroby. Często zaleca się także noszenie specjalnych mini-łubków, których zadaniem jest zahamowanie dalszego rozwoju schorzenia.

W zaawansowanym stadium choroby jedyną skuteczną metodą walki z haluksami jest zabieg operacyjny. Po jego wykonaniu stopa musi pozostać przez pewien czas unieruchomiona, a następnie konieczna jest dłuższa rehabilitacja. Leczenie chirurgiczne przynosi jednak doskonałe efekty oraz pozwala na trwałe wyeliminowanie haluksów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz