Artykuł sponsorowany

Czy warto zaufać środkom homeopatycznym?

Czy warto zaufać środkom homeopatycznym?

Homeopatia jest dziedziną medycyny alternatywnej, która w ostatnich latach cieszy się rosnącym zainteresowaniem lekarzy i pacjentów, ale jednocześnie wzbudza wiele kontrowersji. Środowisko medyczne jest względem niej mocno podzielone – zwolennicy homeopatii wskazują, że jest metodą skuteczną i naturalną, nie obciążającą organizmu, przeciwny natomiast podnoszą argument, że nie ma żadnych naukowych badań, które potwierdziłoby jej skuteczność. Czym jest homeopatia i czy warto ją stosować?

Homeopatia – co to takiego?

Twórcą homeopatii był niemiecki lekarz Samuel Hahnemann, żyjący w latach 1755-1843. Pod koniec XVIII wieku w trakcie swoich badań zauważył on, że chinina, lek wykorzystywany do leczenia malarii, po spożyciu przez zdrowego człowieka wywołuje u niego objawy podobne do tych właściwych dla choroby, którą ma leczyć. Na podstawie tego odkrycia ukuł on zasadę „Similia similibus curantu” czyli „podobne leczyć podobnym”, która stała się podstawą leczenia homeopatycznego. Drugą kluczową zasadą jest dynamizacja roztworów leczniczych – podawanie pacjentowi substancji, która w normalnych warunkach wywołuje określone objawy, może być szkodliwe, konieczne zatem staje się rozcieńczanie substancji w dużych ilościach wody. Proces ten nazywa się właśnie dynamizacją. Hahnemann szczegółowo opisał w jaki sposób należy przygotowywać roztwory – w pierwszej kolejności jedna część substancji leczniczej powinna zostać rozcieńczona dziesięciokrotnie większą ilością czystej wody. W ten sposób powstaje tak zwana pranalewka. Po energicznym wstrząśnięciu zgodnie z zaleceniami roztwór ten rozcieńcza się ponownie w tej sam sposób – jedną część pranalewki rozcieńcza się dziesięciokrotnie większą ilością wody. Zgodnie z założeniami Hanhemanna woda posiada swoistą pamięć i jest w stanie przejąć właściwości lecznicze pierwotnej substancji i z każdym kolejnym rozcieńczeniem zyskuje moc, mimo że powyżej pewnej ilości rozcieńczeń w roztworze nie ma już ani jednego atomu owej substancji.

Homeopatia – lecznictwo czy szarlataneria?

Od momentu narodzin homeopatii, czyli roku 1796 kiedy to Hahnemann publicznie ogłosił swoje twierdzenia, minęło ponad 200 lat. Od tamtego czasu nie przeprowadzono żadnych badań, które bezsprzecznie dowodziłyby skuteczności tej metody – zdecydowana większość środowiska naukowych i medycznych podważa założenia Hahnemanna, stwierdzając, że nie ma fizycznej możliwości, by spożywanie wysoce rozcieńczonych roztworów, nie zawierających już nic z pierwotnej substancji, mogło przynieść jakikolwiek efekt leczniczy. Mimo to homeopatia cieszy się bardzo dużą popularnością – wielu stosujących ją lekarzy i pacjentów potwierdza pozytywne skutki kuracji lekami homeopatycznymi. Bardzo częstym argumentem jest, że specyfiki te wytwarzane są z naturalnych składników, nie uzależniają, nie powoduje niepożądanych efektów i wspierają naturalną odporność organizm. 

Szeroki wybór środków homeopatycznych znajdziemy w ofercie Apteki „Pod Różami”, prowadzącej własny sklep internetowy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz