Artykuł sponsorowany

Czy badanie usg w czasie ciąży jest bezpieczne?

Czy badanie usg w czasie ciąży jest bezpieczne?

Wykonywanie badań USG w okresie ciąży pozwala na wczesną diagnostykę i umożliwia wykrycie wad przebiegu ciąży oraz samego płodu. Ponadto zabieg ten wyeliminował znacznie bardziej szkodliwy i ryzykowny RTG. Jednakże lekarze wyraźnie podkreślają, że badanie ultrasonograficzne powinno być wykonywane jedynie na polecenie lekarza i trwać tyle czasu, ile potrzeba na dokładny podgląd ciąży i postawienie diagnozy co do jej stanu.


Dla przyszłych rodziców bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że wszystko toczy się właściwym torem. Jednakże zdarza się, że niedoszłe mamy martwiąc się o zdrowie dziecka i prawidłowe donoszenie ciąży, nalegają na częste przeprowadzanie badań. Tutaj trzeba pamiętać, że owa technika diagnostyczna została wprowadzona bardzo niedawno, bo zaledwie w latach 80-tych XX w., a co za tym idzie nie można przewidzieć wszystkich skutków ubocznych bądź powikłań jakie mogą wiązać się z nadużywaniem ultrasonografu. Pomimo tego, że metoda ta została uznana za nieszkodliwą i nie odbijającą się na zdrowiu płodu, jej ewentualne dalekosiężne reperkusje wciąż jeszcze mogą zostać przez naukę stwierdzone, gdyż do tego potrzeba wielu lat. Z tego też względu należy zachować ostrożność i wykonywać ten zabieg tylko w niezbędnym zakresie, jakiego wymaga kontrola zdrowia płodu i przebiegu ciąży. Profilaktyczne badania ciąży są przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów. Warto odwiedzić w tym celu gabinetginekologicznybialystok.pl. Jak często zatem owo badanie powinno się wykonywać?


O ile lekarz nie zaleci inaczej, pierwsze badanie przeprowadza się zazwyczaj pomiędzy 7 a 8 tygodniem ciąży. Pozwala ono stwierdzić czy płód prawidłowo zagnieździł się w macicy, a co za tym idzie wykluczyć wystąpienie ciąży pozamacicznej. Stwierdza się również, czy płód jest jeden, czy możemy się np. spodziewać bliźniąt. Lekarz przeprowadzający zabieg, jest również w stanie określić wiek płodu oraz przewidywany czas rozwiązania. Pierwsze badanie pozwala na dostrzeżenie ewentualnych wad w budowie macicy oraz przewidzenie ewentualnych powikłań. Kolejne badanie ma miejsce przeważnie pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Wówczas można już stwierdzić, czy samo dziecko rozwija się w sposób pozbawiony powikłań. Można również zbadać czynność poszczególnych części ciała oraz organów takich jak serce czy mózg. Trzecią kontrolę przeprowadza się pomiędzy 18 a 22 tygodniem. Wyraźnie można wówczas ocenić prawidłowy rozwój kośćca, a także nerek i serca. W tym okresie można już próbować ostrożnie określić płeć dziecka, nie jest to jeszcze jednak zupełnie pewne. Ostatnie badanie przeprowadza się w 36 tygodniu i pozwala ustalić w jakiej pozycji znajduje się dziecko przed porodem. Lekarz bada również inne uwarunkowania, takie jak ilość płynu owodniowego i stan łożyska, pozwalające lepiej przygotować się do porodu.


Dodatkowe badania powinny być przeprowadzane tylko i wyłącznie, gdy zachodzi taka konieczność. Przesłankami klinicznymi mogą być wątpliwości co do prawidłowej pracy narządów lub anomalii w obrębie ciała matki, bądź poszczególnych faz rozwojowych samego płodu. Profesjonalne badanie USG wykonuje gabinetginekologicznybialystok.pl.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz