Artykuł sponsorowany

Ciąża u kobiet z cukrzycą

Ciąża u kobiet z cukrzycą

Panie, które chorują na cukrzycę i planują powiększenie rodziny, wymagają specjalistycznej opieki medycznej przed zajściem w ciążę, w jej trakcie oraz podczas porodu. Warto zadbać o wybór odpowiedzialnego lekarza, który będzie służył nam radą i pomocą oraz dopilnuje szczęśliwego rozwiązania.

Zanim zajdziesz w ciążę

O zdrowie przyszłej mamy, która cierpi na cukrzycę, powinno się zadbać, zanim zajdzie w ciążę. Przygotowania muszą zacząć się najpóźniej na 3-6 miesięcy przed zapłodnieniem. Kobieta powinna być pod kontrolą ginekologa, diabetologa i dietetyka. Muszą oni zadbać o utrzymanie prawidłowego poziomu cukru w jej organizmie. Wyrównanie poziomu glikemii pozwoli na eliminację ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u dziecka, a także powikłań cukrzycowych u matki.

Przed zajściem w ciążę warto wykonać kilka badań diagnostycznych, aby ocenić stan zdrowia przyszłej mamy. Dla kobiet z cukrzycą najważniejsze jest wykonanie badania okulistycznego, neurologicznego, wydolności nerek, ciśnienia tętniczego oraz EKG, a także określenie poziomu stężenia THS.

To, co najważniejsze

Najbardziej istotnym elementem, który pozwoli na dobre samopoczucie chorującej na cukrzycę jest nic innego, jak zdrowy styl życia. Odpowiednie odżywianie to jednak nie wszystko. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Mogą to być nawet same spacery, ważne, żeby się ruszać, bo to zmniejsza zapotrzebowanie organizmu na insulinę.

Cukrzyca a ciąża

Ciężarna z cukrzycą powinna być pod stałą opieką fachowców. Lekarze regularnie monitorują stan zdrowia pacjentki oraz zlecają jej badania kontrolne. Kobieta musi zostać także poinstruowana, jak należy się odżywiać i jakie zażywać suplementy. Jej dieta powinna być urozmaicona i uwzględniać zwiększone zapotrzebowanie na insulinę.

Podczas porodu…

Ciężarna z cukrzycą powinna rodzić w specjalistycznym ośrodku, gdzie będzie miała zapewnioną opiekę diabetologiczno-położniczą. Podczas akcji porodowej należy monitorować poziom  gospodarki wodno-elektrolitowej oraz glikemii, a także stale podawać dożylnie insulinę i glukozę. Dla zdrowia noworodka bardzo istotne jest utrzymanie normoglikemii. Po upływie 4-6 tygodni od daty porodu, kobieta powinna zgłosić się do lekarze na kontrolę.

Okiem eksperta

Stopień zdrowia matki ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie dziecka. Nieleczona cukrzyca może spowodować poważne powikłania u płodu w zakresie rozwoju nerek, wzroku i wielu innych bardzo ważnych narządów. Nieprawidłowy stan insuliny we krwi podczas ciąży jest niebezpieczny zarówno dla dziecka, jak i samej matki. Ciąża kobiety z cukrzycą powinna być planowana kilka miesięcy wcześniej – trzeba przygotować organizm i wyrównać poziom cukru. Szczególnie ważne są pierwsze tygodnie ciąży, dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowe wyniki jeszcze zanim zajdzie się w ciążę – powiedział dr n. med. spec. neonatolog pediatra Jarosław Groszko.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz