Artykuł sponsorowany

Charakterystyka badań psychologicznych kierowców

Charakterystyka badań psychologicznych kierowców

Jeżeli dużo jeździmy samochodem i dobrze czujemy się za kółkiem, możemy pomyśleć o pracy jako kierowca zawodowy. Chcąc jednak podjąć tego typu pracę, musimy przejść badania zawodowe, które potwierdzą nasze predyspozycje fizyczne i psychiczne. Takie badania czekają nas również, gdy będziemy zdawać na niektóre kategorie pojazdów, np. C+E. Na czym polega takie badanie?

Nie każdy się nadaje na kierowcę

Wbrew pozorom, praca kierowcy nie jest ani łatwa, ani lekka. Bynajmniej nie polega ona jedynie na dojechaniu z punktu A do punktu B. Kierowcę czeka ogromna ilość stresu spowodowana goniącymi terminami, przepisami regulującymi pracę (np. obowiązkowe przerwy, za których nieprzestrzeganie grożą kary) i trudnościami na drodze w postaci pogody i przestępców. Wszystko to sprawia, że nie każdy przechodzi wymagane testy i badania, a nawet w przypadku ich zdania, wielu nie wytrzymuje długo w takiej pracy. Dodatkowe badania przechodzą również osoby, które robią uprawnienia na przewóz towarów niebezpiecznych, np. paliw lub obiektów wielkogabarytowych. Istnieją również sprofilowane badania dla kierowców zwiększonego ryzyka, czyli osób, które spowodowały groźny w skutkach wypadek, kierowały pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających albo przekroczyły 24 punkty karne. Podczas takiego badania wykonuje się profil osobowy, który określa rodzaj i nasilenie temperamentu, cechy mające wpływ na zachowanie na drodze oraz mocne i słabe punkty. Wszystkie badania mają postawić diagnozę, która pozwoli zadecydować, czy badany nadaje się na wykonywanie zawodu kierowcy i spędzanie za kierownicą długiego czasu.

Przebieg badania

Psychotesty przygotowujące do zawodu kierowcy mają za zadanie sprawdzić odporność na stres, zdolność i długość koncentracji oraz podzielność uwagi w warunkach drogowych. W pierwszej kolejności lekarz medycyny pracy przeprowadza wywiad, który ma określić dotychczasowe doświadczenia w kierowaniu pojazdami oraz wykazać znane predyspozycje lub przeszkody do podjęcia pracy. W drugiej kolejności wykonywane są badania psychotechniczne w postaci kwestionariuszy i testów, w których część pytań jest niepozorna dla testowanego, ale znacząca dla testującego. Na ich podstawie określa on rys psychologiczny kandydata i ocenia pod kątem możliwości wykonywania pracy. W dalszej kolejności wykonuje się badania na aparaturze, mierzące adekwatność i szybkość reakcji, umiejętność szybkiego i trafnego podejmowania decyzji i koordynację wzrokowo ruchową. Na koniec lekarz dokonuje analizy wyników, na podstawie której wydaje orzeczenie i zaświadczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu kierowcy – oczywiście w sytuacji, gdy pozwolą na to wyniki. Takie badanie jest potem okresowo powtarzane. Gruntowne badania psychologiczne przeprowadza np. Centrum medycyny pracy NZOZ w Bielsku-Białej. Na wizytę można się zarejestrować w dni robocze, od godziny 8:00 do godziny 14:30.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz