Artykuł sponsorowany

Badania pracownicze - zdrowy pracownik podstawą firmy

Badania pracownicze - zdrowy pracownik podstawą firmy

Dla wielu pracodawców obowiązkowe badania lekarskie w firmie traktowane są jako przykra konieczność. Warto jednak pamiętać, że systematyczna kontrola pracowników pozwala nie tylko na ocenę ich stanu zdrowia, ale również na wykrywanie szkodliwych czynników, które wynikają z warunków pracy.

Wizyty u lekarza medycyny pracy

Każdy pracownik podlega ochronie zdrowia w miejscu pracy i musi poddawać się określonym badaniom lekarskim, zarówno przed jej rozpoczęciem jak i w trakcie. Wynika to
z Kodeksu Pracy, który również na pracodawcę narzuca określne obowiązki, tzn. nie może on dopuścić do pracy podwładnego bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Wszelkie pracownicze świadczenia zdrowotne wykonywane są na podstawie umowy zawartej przez pracodawcę z odpowiednią jednostką służby medycyny pracy, jak na przykład Międzyzakładowy ośrodek medycyny pracy NZOZ. Zakres przeprowadzanych badań różni się w zależności od tego, czy dotyczą osoby przyjmowanej do pracy, pozostającej w stosunku pracy, czy też przebywającej na zwolnieniu lekarskim. Dzielimy je następująco:

  • badania wstępne obejmujące osoby przyjmowane do pracy oraz młodocianych przenoszonych na inne stanowiska lub pracowników przenoszonych na stanowiska, gdzie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia,
  • badania okresowe, którym podlegają wszyscy pracownicy w czasie trwania stosunku pracy. Ich częstotliwość ustala lekarz medycyny pracy, biorąc pod uwagę stan zdrowia pracownika oraz warunki charakterystyczne dla zajmowanego stanowiska, danego zawodu lub środowiska pracy. Taka kontrola powinna odbywać się nie częściej niż co rok i nie rzadziej niż co 5 lat oraz składać się z badania ogólnego, uzupełnionego
    o badania dodatkowe dopasowane do warunków pracy,
  • badania kontrolne obejmujące pracowników, których niezdolność do pracy spowodowana chorobą trwa dłużej niż 30 dni. Wykonuje się je również w celu potwierdzenia zdolności do wykonywania obowiązków na dotychczasowym stanowisku pracy.

Należy również pamiętać, że profilaktyczne badania lekarskie, zarówno wstępne, okresowe, jak i kontrolne przeprowadzane są na koszt pracodawcy na podstawie wydanego przez niego skierowania.

Pracownik w dobrych rękach

Lekarz medycyny pracy bada nie tylko zdrowie pracownika, ale również to jak wpływa na niego środowisko zawodowe oraz ocenia jego zdolność do wykonywania określonych zadań
i obowiązków. Medycyna pracy zrzesza lekarzy różnych specjalności - psychologów, okulistów, pielęgniarki i wielu innych, co umożliwia przeprowadzenie kompleksowych badań. Rośnie także liczba specjalistycznych jednostek dysponujących tego typu ofertą. Jedną z nich jest Międzyzakładowy ośrodek medycyny pracy NZOZ z Zielonej Góry, który od 2001 roku świadczy kompleksowe usługi medycyny pracy. Przeprowadzają oni badania zarówno okresowe skierowane do pracowników, jak również kierowców, a także osób ubiegających się o zaświadczenie na posiadanie broni. Oferują między innymi badanie wzroku oraz wykonanie psychotestów. Międzyzakładowy ośrodek medycyny pracy NZOZ to doświadczeni i wykwalifikowani lekarze medycyny pracy, którzy indywidualnie podchodzą do każdego pacjenta, a także nowoczesny sprzęt medyczny, co gwarantuje postawienie skutecznej diagnozy.

Dopuszczenie pracownika do pracy bez uprzedniego przeprowadzenia odpowiednich badań jest zaniedbaniem ze strony pracodawcy i grozi grzywną oraz  może być podstawą do odpowiedzialności odszkodowawczej w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia pracownika.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz