Artykuł sponsorowany

Zmiany w prawie upadłościowym

Zmiany w prawie upadłościowym

W dotychczas obowiązującej Ustawie Prawo upadłościowe w 2016 roku wszedł w  życie szereg istotnych zmian. Ze wspomnianej ustawy zostały wydzielone przepisy tworzące nową ustawę, a stara część zmieniła brzmienie. Co bardzo ważne, wprowadzone modyfikacje są dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców. Na czym polegają zmiany i co to dla nas oznacza?

Cel zmian

W nowelizacji zmienione zostały zapisy dotyczące niektórych definicji, terminu składania wniosku o upadłość, oraz jej przebieg i odpowiedzialność. Jeżeli prowadzimy przedsiębiorstwo, to zmiany w prawie mogą nam bardzo pomóc. Ustawa z 2015 roku (weszła w życie w 2016 roku) i wskazuje na nowe możliwości ratowania firmy, ponieważ według nowych zasad w pierwszej kolejności dąży się do przeprowadzenia skutecznej restrukturyzacji firmy, a nie jak dawniej, do natychmiastowego jej zamknięcia. Drugim celem wprowadzenia zmian jest wyeliminowanie wątpliwości podczas oceny powodów ogłoszenia upadłości.

Zmiany te zostały wyodrębnione z poprzedniej ustawy – o prawie upadłościowym i naprawczym – i zapisane jako nowa ustawa: Prawo restrukturyzacyjne. Stara zaś zmieniła nazwę na Prawo upadłościowe.

Definicja niewypłacalności

Zmiany nastąpiły w definiowaniu niewypłacalności. Od teraz dłużnik jest niewypłacalny w momencie, gdy utracił zdolność do wykonywania zaciągniętych, wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Następuje to w sytuacji, gdy opóźnienie w ich wykonywaniu przekracza trzy miesiące lub zobowiązania finansowe dłużnika przekraczają wartość jego majątku, a stan taki utrzymuje się przez przynajmniej 24 miesiące.

– wtedy zachodzi tzw. domniemanie niewypłacalności.

Powyższe informacje dotyczą przedsiębiorców – ale zmiany obejmują też osoby prywatne; w takim wypadku niewypłacalność zachodzi, gdy opóźnienie w wykonaniu zobowiązań finansowych przekracza  trzy miesiące.

Wraz z tą zmianą następuje też wydłużenie składania wniosku o upadłość – z 14 dni na 30.

Restrukturyzacja i termin składania wniosku.

Nowe prawo daje możliwość zawarcia układu z wierzycielami. Są na to aż cztery sposoby, które stosuje się w zależności od tego, w jakim stopniu firmie grozi bankructwo. Są to:

  • postępowanie o zatwierdzenie układu,
  • postępowanie układowe,
  • przyspieszone postępowanie układowe,
  • postępowanie sanacyjne.

Przygotowanie takiego wniosku jest skomplikowanym i czasochłonnym procesem: trzeba skompletować dokumenty, zgromadzić i przetworzyć dane finansowe firmy, i przede wszystkim – merytorycznie uzasadnić złożenie wniosku. Teraz będziemy mieli dodatkowy czas na podjęcie decyzji, czy rzeczywiście chcemy ogłosić upadłość i zamknąć firmę, czy też skorzystać z możliwości jej restrukturyzacji i uratowania.

Przeprowadzenie upadłości firmy czy też restrukturyzacji nie jest decyzją łatwą ani w jej podejmowaniu, ani w przeprowadzaniu. Dlatego zanim podejmiemy taką decyzję i wykonamy kroki, które mogą być dla nas zgubne, warto skonsultować się z kancelarią prawną, która nam w tym pomoże i doradzi najlepsze rozwiązanie – np. Kancelaria Piętka i Partnerzy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz