Zasiłek pogrzebowy – komu przysługuje?

Zasiłek pogrzebowy – komu przysługuje?

W momencie śmierci najbliższej osoby z powodu szoku czy smutku zazwyczaj nie jesteśmy w stanie dopełnić wszelkich formalności. Zdarza się też wtedy, że niektórych organizacja pogrzebu przerasta nie tylko emocjonalnie, ale i finansowo. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą instytucje państwowe. Istnieje bowiem możliwość uzyskania zasiłku pogrzebowego, który pokryje koszty pochówku.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Zasiłek pogrzebowy – dla kogo?

Śmierć bliskiej osoby to traumatyczne, często niespodziewane przeżycie. Na co dzień nie zastanawiamy się jaki jest koszt pogrzebu, tymczasem jest on niemały: organizacja pochówku wiąże się z wydatkami, np. na przygotowanie ciała osoby zmarłej o ostatniej podróży, zakup trumny, organizację pożegnalnej ceremonii w kościele itp. By opłacić te niebanalne koszty można wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wypłatę zasiłku pogrzebowego, który pokryje poniesione przez nas wydatki. Kiedy ZUS wypłaca zasiłek pogrzebowy? Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci zasiłek po spełnieniu jednego z następujących warunków:

  • Występujący jest rodziną zmarłego i obejmuje go ubezpieczenie rentowe w ZUS-ie lub pobiera takie świadczenia, jak emerytura lub renta
  • Osoba zmarła była objęta ubezpieczeniem rentowym w ZUS-ie, pobierała rentę albo emeryturę
  • Osoba zmarła nie była ubezpieczona, ale otrzymywała zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne.

Zasiłek może zostać wypłacony także osobie obcej lub instytucji, jeśli tylko zapłacą za pogrzeb. Mogą to być np. pracodawca, jednostka samorządowa, związek wyznaniowy czy dom pomocy społecznej.

Zasiłek pogrzebowy – jakie dokumenty są wymagane?

Jeśli jesteś rodziną zmarłego i opłacasz koszty pogrzebu, to musisz przy występowaniu o zasiłek przygotować następujące dokumenty:

  • wypełniony wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego ZUS Z-12
  • skrócony odpis aktu zgonu
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka – jeśli dziecko urodziło się martwe, wymagany jest odpis zupełny z adnotacją
  • rachunki potwierdzające koszty pogrzebu
  • zaświadczenie płatnika składek o ubezpieczeniu emerytalnym i rentowym
  • dokumenty potwierdzające, że jesteś rodziną zmarłego
  • dokument tożsamości – będzie potrzebny, jeśli osobiście składasz dokumenty.

Dokumenty te należy złożyć w ZUS-ie właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania lub w jednostce, która wypłacała emeryturę zmarłemu. Wymaganą dokumentację możesz dostarczyć osobiście, pocztą lub doręczyć ją poprzez pełnomocnika (na przykład pracownika zakładu pogrzebowego). 

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy z ZUS-u?

Należy pamiętać, że jeśli o zasiłek stara się osoba spokrewniona ze zmarłym, to wysokość zasiłku pogrzebowego wynosi zawsze 4 000 złotych. Jeśli jest to osoba spoza rodziny, dostanie ona tyle, ile faktycznie wyda na pogrzeb, natomiast nie więcej niż 4 000 złotych. Jeśli zaś wydatki poniesie grupa osób, to zasiłek zostanie wypłacony poszczególnym osobom stosownie do ich wkładu.

Pamiętaj też, że wniosek o zasiłek pogrzebowy możesz złożyć maksymalnie w ciągu roku od dnia śmierci lub w uzasadnionych przypadkach – od dnia pogrzebu, jeśli np. pojawił się problem z odnalezieniem albo identyfikacją zwłok. Trzeba jednak będzie wówczas dostarczyć stosowne zaświadczenie z Policji lub prokuratury. Zasiłek otrzymasz w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów. Jeśli ZUS z jakiegoś powodu go nie przyzna, to w ciągu miesiąca możesz złożyć odwołanie od tej decyzji.

Kiedy masz wątpliwości, czy jesteś uprawniony do wystąpienia po zasiłek pogrzebowy albo po prostu z powodu śmieci najbliższej osoby nie masz głowy do załatwiania formalności, możesz skorzystać z usług zakładu pogrzebowego; pomoże on zarówno przy organizacji pogrzebu, jak i załatwieniu aktu zgonu i zasiłku pogrzebowego.

Źródło: obywatel.gov.pl

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (12)
2.4
Komentarze
Dodaj komentarz