Artykuł sponsorowany

Windykacje pozasądowe

Windykacje pozasądowe

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z kwestiami finansowymi, czyli inwestowanymi środkami oraz dochodami tworzącymi końcowy bilans. Kiedy ujemne saldo zmusza nas do zaciągania pożyczek, w skrajnych sytuacjach możemy stanąć przed przykrą konsekwencją, jaką jest windykacja.

Windykacja, czyli dochodzenie własnych należności

O windykacji w naszym kraju mówi się ostatnio często i dużo, a jest to związane z przekształceniem się gospodarki oraz bardzo szerokimi możliwościami zakładania własnych, często niewielkich firm. Z jednej strony zmuszeni do poszukiwania jakiegokolwiek źródła utrzymania, z drugiej często przepełnieni zapałem do działania Polacy chwytają się różnych pomysłów, próbując rozkręcić interes. Niestety rzeczywistość nie jest wcale taka prosta i jeśli nie mamy sporej kwoty do zainwestowania na starcie, albo nie trafiliśmy na wyjątkową niszę, którą nasze produkty czy usługi zapełniają, próby bycia przedsiębiorcą kończą się często upadkiem i długami. Jeśli nie mamy możliwości spłacić ich jednorazowo, albo nasz wierzyciel nie chce się dogadać poza wszelkimi instytucjami, do gry przystępuje firma prawnicza, która pomaga rozwiązać problem. Prawnik nie zawsze musi oznaczać sądu i komornika, a następnie zajęcia majątku. Rozwiązaniem znacznie korzystniejszym dla obu stron jest windykacja pozasądowa.

Windykacja pozasądowa, czyli mniejsze zło

Kiedy dłużnik posiada określone zobowiązanie wobec wierzyciela oczywistym jest, że w końcu musi dojść do spłaty zadłużenia. Unikanie problemu poprzez nieodbieranie telefonu, wyjazd za granicę i inne tego typu praktyki nie jest żadnym rozwiązaniem, ponieważ wierzyciel może w skrajnym przypadku złożyć nawet zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na swoją szkodę, przez co do sprawy zaangażowane zostaną organy ścigania – policja lub prokuratura. Skierowanie sprawy na drogę sądową również nie jest korzystne, ponieważ może angażować czasowo wierzyciela a zarazem będzie generować dodatkowe, dotkliwe dla dłużnika, koszty. W grę wchodzić mogą koszty samego postępowania sądowego, koszty postępowania o nadanie tytułowi egzekucyjnemu (wyrok, nakaz zapłaty) klauzuli wykonalności, koszty ewentualnego postępowania zabezpieczającego (jeżeli jego wszczęcie będzie w sprawie celowe) oraz koszty postępowania egzekucyjnego. Najprostszym i najkorzystniejszym dla obu stron rozwiązaniem jest dojście do porozumienia z uwzględnieniem sytuacji materialnej i możliwości spłaty długu przez dłużnika. Osiągnięcie porozumienia znacznie ułatwia przy tym udział w negocjacjach prawnika posiadającego doświadczenie i wiedzę w zakresie obsługi spraw windykacyjnych jakimi dysponuje kancelaria Kubik, Sawczuk-Paluch, Stańdo, Wyszatkiewicz i Partnerzy Kancelaria Radców Prawnych Jurysta w Opolu, która pomaga wynegocjować satysfakcjonujące obie strony warunki i nadzoruje przestrzeganie terminu i zasad spłaty.

Na czym polega pozasądowa windykacja długów?

Windykacja pozasądowa w odniesieniu do instytucji i przedsiębiorstw nie ogranicza się jedynie do wynegocjowania zgody, ale też obejmuje szereg czynności prawnych, których konsekwencją ma być spłata długu. Może to być np.: odroczenie terminu płatności, rezygnacja przez wierzyciela z części roszczenia głównego lub roszczeń ubocznych (np. odsetki), zawarcie ugody, zmiana właściwości świadczenia (np. odpracowanie długu zamiast świadczenia pieniężnego). Ostatecznym krokiem, kiedy nie skutkują inne środki, winno być dopiero skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Ponieważ częstym procederem wśród dłużników jest ukrywanie majątku, czasami koniecznym jest korzystanie ze wsparcia agencji detektywistycznych i negocjatorów terenowych, którzy mają na celu ujawnianie takich sytuacji i ich eliminowanie takich.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz