Artykuł sponsorowany

W jakich sytuacjach wycena nieruchomości jest niezbędna?

W jakich sytuacjach wycena nieruchomości jest niezbędna?

O tym, jak istotne jest określenie wartości rynkowej nieruchomości podczas transakcji kupna-sprzedaży, nie trzeba przekonywać nikogo. To krok korzystny zarówno z perspektywy kupującego, jak i sprzedającego. Są jednak również inne sytuacje, w których wycena budynku mieszkalnego, działki czy innej nieruchomości jest koniecznością. Sprawdź, kiedy jeszcze warto zlecić ją rzeczoznawcy.

Profesjonalna wycena nieruchomości przynosi wiążącą i wiarygodną informację o jej aktualnej wartości. Zadanie to, wykonywane z dużą rzetelnością m.in. przez firmy takie jak Wycena nieruchomości, mgr inż. Gilarski Zbigniew, należy zlecić nie tylko, kiedy planuje się sprzedaż mieszkania czy domu. Oto kilka innych sytuacji, gdy jest ona dobrym rozwiązaniem.

Ubieganie się o kredyt hipoteczny

W tym przypadku określenie realnej wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę jest nie tylko mile widziane, ale i konieczne. Bank nie udzieli pożyczki pod jej zastaw, nie mając pewności co do faktycznej wartości rynkowej obiektu. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji to kredytodawca określa sposób, w jaki odbywa się wycena nieruchomości. Może ona zostać przeprowadzona przez pracownika banku lub wskazanego przez instytucję rzeczoznawcę z uprawnieniami. Zdarza się również – zwłaszcza w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego – że bank odstępuje od wyceny, przyjmując za wartość lokalu tę podawaną przez dewelopera.

Ubezpieczanie nieruchomości

Polisa ubezpieczeniowa na dom czy mieszkanie to absolutna podstawa w dzisiejszych czasach. Warto się zabezpieczyć zarówno przed wypadkami losowymi czy katastrofami naturalnymi, jak i przed skutkami kradzieży. Aby móc wykupić polisę o odpowiedniej wartości, konieczna okazuje się być wycena nieruchomości. Jeśli dokona jej profesjonalista, mamy pewność, że wartość rynkowa obiektu nie została zaniżona, a ewentualne odszkodowanie za poniesione straty zostanie wypłacone adekwatnie do tej właśnie sumy.

Ustalenie podatków i czynszu

Zdarza się, że mieszkańcy starych kamienic czy bloków płacą wynajmującemu lokale zaniżone czynsze – w wysokości adekwatnej do wyceny nieruchomości dokonanej przed wieloma laty. Tymczasem właściciel budynku mógł na przestrzeni lat dokonać np. wielu jego modernizacji, które podniosły jego wartość rynkową. Podstawą do ustalenia nowej wysokości czynszu (ale również podatków!) jest powtórne wykonanie wyceny. Może się okazać, że dzięki niej uzasadnione będzie podniesienie opłat najemcom.

Wsparcie rzeczoznawcy podczas wyceny nieruchomości jest nieocenioną pomocą. Warto zatem po nią sięgnąć i zyskać dzięki temu szereg korzyści.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz