Artykuł sponsorowany

W jakich sytuacjach potrzebujemy umowy notarialnej? Poradnik

W jakich sytuacjach potrzebujemy umowy notarialnej? Poradnik

Umowa zawarta u notariusza ma szczególną moc. Jeśli chcemy, by pismo zyskało szczególną wagę, zawsze możemy zdecydować się na podpisanie go w kancelarii notarialnej. Są jednak też takie sytuacje, w których wizyta u notariusza to nie tylko kwestia naszego wyboru, ale i obowiązek. Z jakimi umowami musimy zgłosić się do notariusza? Co daje nadanie umowie rangi aktu notarialnego? Wyjaśniamy.

Z jakimi umowami trzeba zgłosić się do notariusza?

Podpisanie umowy u notariusza to zawsze dodatkowe koszty, są jednak sytuacje, w których po prostu musimy spisać umowę w formie aktu notarialnego – wymagają tego od nas przepisy. Te umowy to między innymi umowa sprzedaży nieruchomości, umowa przekazania darowizny, umowa spółki akcyjnej i innych spółek, czy intercyza małżeńska. Poza tym u notariusza spisujemy też umowę użytku wieczystego czy podziału lokalu. Zawarcie tych umów w formie aktu notarialnego jest niezwykle istotne – w innym przypadku takie umowy mogą zostać uznane za nieważne, a to może oznaczać dla nas sporo problemów.

Dlaczego warto zgłosić się do notariusza, nawet wtedy, gdy nie jest to konieczne

Warto zgłosić się do notariusza także wtedy, kiedy prawo nie wymaga od nas spisywania umowy w formie aktu notarialnego. Kancelarię powinniśmy odwiedzić przede wszystkim wtedy, kiedy mamy do spisania szczególnie ważny dla nas dokument. Notariusz doskonale zna prawo, dlatego pomoże nam przygotować umowę zgodnie ze wszystkimi przepisami. Taka umowa trafia też do specjalnego rejestru – co oznacza, że nawet jeśli ją zgubimy, bez problemu będziemy mogli odzyskać odpis. Poza tym, umowa w formie aktu notarialnego daje wierzycielowi specjalne prawa – pozwala na wszczęcie postępowania egzekucyjnego bez wyroku sądu. W sytuacjach, w których umowa dotyczy szczególnie wartościowych rzeczy, warto zainwestować nieco pieniędzy i spisać ją w formie aktu notarialnego w Kancelarii Notarialna Agata Banasik Notariusz.

Co to jest podpis notarialnie poświadczony?

Umowa z podpisem notarialnie poświadczonym to nie to samo, co akt notarialny. W przypadku takiej umowy spisujemy ją samodzielnie, a zadaniem notariusza jest tylko potwierdzenie, że została ona przez nas podpisana. Nie ma tu elementu weryfikacji treści umowy przez notariusza. W niektórych sytuacjach notarialnie poświadczone podpisy są konieczne – dotyczy to umów dzierżawienia lub zbycia przedsiębiorstwa, a także zbycia udziałów w spółce. Opłaty za poświadczenie podpisu u notariusza są stałe – nie uzależnia się ich od wartości transakcji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz