Testament czy darowizna? Co wybrać?

Testament czy darowizna? Co wybrać?

Wiele osób staje przed dylematem: testament czy darowizna? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony. Jednak które rozwiązanie jest korzystniejsze? Wszystko zależy od sytuacji, w której się znajdziemy.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Darowizna a testament

Darowizna, czyniona za życia, to zawarcie umowy cywilnoprawnej pomiędzy darczyńcą a obdarowanym. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym: przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. W takiej sytuacji obdarowany musi wyrazić zgodę na przyjęcie świadczenia, jakim jest darowizna. Warto ponadto wiedzieć, że darowiznę można odwołać, jeżeli osoba obdarowana dopuściła się wobec darczyńcy czynu rażącej niewdzięczności, będącej negatywnym zachowaniem godzącym w życie, zdrowie, cześć, dobre imię czy majątek darczyńcy. Odwołanie musi odbyć się poprzez złożenie na piśmie obdarowanemu oświadczenia woli o odwołaniu darowizny.

Z kolei testament stanowi jednostronne rozrządzenie na wypadek śmierci. Może być sporządzony w formie pisemnej, notarialnej oraz allograficznej, czyli przed urzędnikiem i skutkuje z chwilą śmierci spadkodawcy. W przeciwieństwie do darowizny, spadkobiercą uczynić można kogokolwiek, nie informując go o tym uprzednio. Prawa i obowiązki przejdą na spadkobiercę z chwilą śmierci spadkodawcy. Istnieje jednak możliwość odmowy zgody dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od momentu uzyskania informacji o powołaniu na spadkobiercę.

Sytuacja prawna i relacje w rodzinie

To, czy majątek chcemy zapisać czy też darować, zależy od sytuacji prawnej, ale najczęściej od relacji, jakie panują w najbliższej rodzinie. Pod uwagę należy również wziąć skutki podjętej decyzji. W tym miejscu zaznaczyć należy, że każda sytuacja to inny, indywidualny przypadek, co oznacza, że w kwestii: testament czy darowizna nie ma jednoznacznych rozwiązań. Warto jednak pamiętać, że każda darowizna objęta jest podatkiem. Jest jednak kilka wyjątków. Jeden z nich mówi o tym, że jeżeli darowizna została dokonana przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, to wówczas darowizna jest zwolniona od podatku. Konieczne jest jednak dopełnienie kilku formalności. Sporządzeniem testamentów, aktów notarialnych, a także pełnomocnictw zajmują się profesjonalne kancelarie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu notariuszy osoby korzystające z proponowanych usług mogą liczyć na indywidualne podejście do każdego problemu. Przeprowadzenie czynności notarialnych odbywa się zgodnie z obowiązującymi standardami.

Zarówno testament, jak i darowizna niosą za sobą taki sam skutek – rozdysponowanie posiadanym majątkiem. Poza tym te dwie kwestie więcej dzieli niż łączy. Darowizna przekazywana jest od razu, natomiast testament dopiero po śmierci, a więc na przykład mieszkanie, które zostało przekazane jako darowizna od razu przechodzi na własność osoby obdarowywanej. Testament spadkodawca może w każdej chwili odwołać, z kolei darowizny już nie. Darczyńca może odwołać darowiznę tylko w konkretnych przypadkach, np. wtedy gdy osoba obdarowana dopuści się wobec niego czynu rażącej niewdzięczności. To, czy lepszym rozwiązaniem będzie darowizna czy testament zależy od zaistniałej sytuacji, a przede wszystkim od osoby, która chce rozdysponować swój majątek.

Opracowanie:
Joanna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz