Artykuł sponsorowany

Różnice pomiędzy adwokatem a prawnikiem

Różnice pomiędzy adwokatem a prawnikiem

Różnica między prawnikiem a adwokatem czy radcą prawnym jest ogromna, choć dla laika nie musi być oczywista. Warto jednak zdawać sobie z niej sprawę, szczególnie w sytuacji, gdy potrzebujesz wsparcia specjalisty wykonującego któryś z zawodów prawniczych.

Prawnikiem jest każda osoba, która ukończyła studia na kierunku prawnym i uzyskała tytuł magistra – wyjaśnia nasz rozmówca z warszawskiej Kancelarii Prawniczej Barylski T., Olszewski A., Brzozowski A. Magister prawa jest więc prawnikiem, niestety nie posiada tak dużego zakresu kompetencji, jak jego koledzy adwokaci i radcy prawni.

Prawnik, czyli magister prawa

Prawnik może otworzyć kancelarię i świadczyć usługi udzielania porad prawnych. Udając się do takiego prawnika należy jednak mieć na uwadze, że nie podlega on odpowiedzialności dyscyplinarnej, ponieważ nie obowiązuje go kodeks etyki zawodowej i nie podlega organom nadzorczym.

Zwykły prawnik nie musi też posiadać ubezpieczenia od czynności cywilno-prawnych, co dla jego klientów oznacza duże ryzyko. Kolejnym ograniczeniem, jakie napotkamy współpracując z prawnikiem, który nie posiada specjalizacji jest to, że nie może pełnić funkcji pełnomocnika w sądzie.

Kim jest adwokat

Adwokat również jest prawnikiem, ale oprócz uzyskania tytułu magistra, przebył też 3-letnią aplikację i pozytywnie przeszedł państwowy egzamin adwokacki. Dłuższa ścieżka edukacyjna umożliwiła mu uzyskanie wpisu na listę adwokatów w okręgowej radzie adwokackiej, której podlega wykonując swoje obowiązki i przed którą odpowiada w razie popełnienia błędów i wykroczeń określonych zasadami kodeksu etyki zawodowej.

Wśród wszystkich zawodów prawniczych, to właśnie adwokat ma najszersze uprawnienia. Aby móc świadczyć usługi prawne, musi otworzyć własną działalność gospodarczą, co z kolei nakłada na niego obowiązek posiadania ubezpieczenia od czynności cywilno-prawnych.

W zakresie jego kompetencji leży reprezentowanie klientów przed sądami. Adwokat może podejmować się spraw w zakresie wszystkich dziedzin prawa, choć zwykle specjalizuje się w jednej z nich. Obowiązuje go tajemnica zawodowa.

Adwokat i radca prawny

Kolejnym zawodem prawniczym wymagającym odbycia aplikacji i zdania egzaminu państwowego jest radca prawny. Różnica między adwokatem i radcą prawnym nie jest wielka, jednak znacząca. Jak wspomnieliśmy wcześniej, adwokat może podejmować się spraw z zakresu wszystkich dziedzin prawa, tymczasem radca prawny nie może występować w roli obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych, jeżeli jest zatrudniony w ramach stosunku pracy (co jest możliwe w wypadku radców prawnych). Nawet wtedy może jednak pełnić rolę pełnomocnika innych stron procesu karnego (np. oskarżyciela posiłkowego, oskarżyciela prywatnego, interwenienta w procesie karno-skarbowym. Natomiast radcowie prawni niezatrudnieni w ramach stosunku pracy, ale prowadzący własną działalność gospodarczą mogą złożyć oświadczenie przed właściwą okręgową izbą radców prawnych, że chcą podejmować się również funkcji obrony w procesach karnych. Uzyskują wtedy stosowne uprawnienia.

Oceń artykuł (10)
3.6
Komentarze
Dodaj komentarz