Artykuł sponsorowany

Rola prawnika jako mediatora

Rola prawnika jako mediatora

Mediator to osoba, która sprawuje pieczę nad przebiegiem procesu rozwiązywania sporu między stronami. Tę rolę może pełnić każdy, jednak najlepiej zdecydować się na prawnika, który dopilnuje, aby rozwiązanie sporu było zgodne z prawem.  

Kim jest mediator?

Mediator to osoba, która jest upoważniona do tzw. zarządzania konfliktem. Pośredniczy więc między skłóconymi stronami i stara się doprowadzić do ugody. Mediator charakteryzuje się bezstronnością i neutralnością, nie wpływa na wyniki rozmów pomiędzy stronami, jedynie przekazuje informacje. Nie ma on prawa podejmować decyzji merytorycznych. Jego zadaniem jest moderowanie dyskusji pomiędzy stronami konfliktu, które dążą do osiągnięcia porozumienia. Mediator jest osobą trzecią, która pomaga stronom rozwiązać konflikt. Z jego usług korzysta się w przypadku, gdy atmosfera pomiędzy stronami jest mocno przesycona negatywnymi emocjami lub agresją.

Zasady przeprowadzania mediacji

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju sprawy dotyczy konflikt, zawsze obowiązują podobne zasady przeprowadzania mediacji. Przede wszystkim mediator powinien kierować się zasadą dobrowolności, a to oznacza, że nie wolno mu wywierać nacisku na żadną ze stron. Kolejną zasadą jest obowiązek dochowania tajemnicy informacji, jakie pozyskał od każdej ze stron. Bezwzględnie mediator musi być obiektywny i bezstronny, nie wolno mu także pobierać dodatkowych korzyści finansowych bądź materialnych, które wykraczają poza ustalone wynagrodzenie. Zadaniem mediatora jest również dbanie o zachowanie wzajemnego szacunku podczas negocjacji między stronami. Co ważne, mediator musi być neutralny, jego zadaniem jest przekazywanie informacji, bez proponowania rozwiązań sporu, dodatkowo jego obowiązkiem jest działać możliwie najszybciej i efektywnie. Jedną z najistotniejszych kwestii, nad jaką musi czuwać mediator, jest dbanie o zgodność z prawem osiągniętego między stronami porozumienia.

Dobry mediator, czyli jaki?

Dobry mediator to osoba, która potrafi pozyskać czyjąś sympatię oraz zbudować atmosferę wzajemnego szacunku i zaufania. To bardzo ważne. Taki ktoś musi być otwarty i mieć łatwość komunikowania się z ludźmi. Profesjonalizm mediatora zależy od stopnia znajomości zasad efektywnej komunikacji, teorii konfliktu, a także umiejętności zarządzania nimi. Przydatna będzie także znajomość podstaw psychologii – w tym analizy zachowań oraz technik rozwiązywania konfliktów – powiedział Piotr Danek, adwokat z wieloletnim doświadczeniem, który prowadzi swoją kancelarię w Tarnowie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz