Artykuł sponsorowany

Rola notariusza w wykonywaniu darowizny

Rola notariusza w wykonywaniu darowizny

Darowizna formalnie uznawana jest za umowę, chociaż jeśli przyjrzymy się jej strukturze, od razu dostrzeżemy pewne nieścisłości – jest ona przede wszystkim świadczeniem jednostronnym. Darczyńca zobowiązuje się za jego pomocą do bezpłatnych świadczeń na rzecz obdarowanego – kosztem osobistego majątku. Sprawy powiązane z darowiznami regulowane są prawnie przez kodeks cywilny, a podatki od darowizn przez ustawę od spadków i darowizn.

Czy do darowizny konieczny jest akt notarialny?

Darowizna nie jest świadczeniem, które wykonywane jest na podstawie jakiejkolwiek umowy uregulowanej przepisami kodeksu cywilnego. Nie jest nią też zrzeczenie się praw do majątku bez ich uprzedniego nabycia – co wyklucza rozporządzanie majątkiem stanowiącym udział spadkowy przed śmiercią spadkodawcy. Podobnie jednak jak testament, umowa darowizny powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Jako że dokument ten jest najważniejszy w całej sprawie, koniecznie musimy wybrać kancelarię notarialną, która stanie na wysokości zadania i wykona wszelkie formalności związane z notarialnym aktem darowizny bezbłędnie. Jednym z miejsc, w których uzyskamy pomoc w tej i innych kwestiach związanych z prawem notarialnym, jest Kancelaria Notarialna notariusz Sylwii Gryżewskiej. Akt notarialny jest jedyną formą prawną w pełni zabezpieczającą kwestię darowizny. Nie jest jednak wymagany w każdym przypadku – forma aktu notarialnego jest wymuszona prawem wyłącznie w przypadku darowania nieruchomości. W innych przypadkach dopuszczalne są na przykład forma ustna lub forma pisemnego oświadczenia, które nie są jednak ważne do momentu rzeczywistego przekazania darowizny. Najlepiej jednak uregulować wszystkie kwestie związane z każdą większą darowizną na piśmie, w obecności notariusza. Sporządzone przez niego dokumenty stanowią niezbity dowód, z miejsca uznawany przez wszelkie organy państwowe.

Darowizna – podatki i odwołanie

Podatek od darowizn obowiązuje tylko wobec tych darowizn, które zostały już wykonane. Sporządzenie aktu notarialnego nie obliguje to zapłaty żadnych zobowiązań. Darczyńca może ponadto w każdym momencie odwołać darowiznę zanim jeszcze zostanie one wykonana. Wymaga to jednak udokumentowania zmian, które zaszły w majątku i które nie pozwalają na wykonanie darowizny bez uszczerbku dla własnego utrzymania darczyńcy oraz jego zobowiązań alimentacyjnych. Innym usprawiedliwiającym odwołanie darowizny powodem jest rażąca niewdzięczność ze strony obdarowanego.

Opracowanie:
Brwinów, Rynek 27
tel. 22 755 55 11
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz