Artykuł sponsorowany

Radca prawny w firmie

Radca prawny w firmie

Wizja rozwiniętej zachodniej cywilizacji i istniejących w niej rozbudowanych firm nie byłaby kompletna bez funkcjonującego w nich wsparcia prawnego. Pomoc okazuje się niezbędna zawsze wtedy, gdy trzeba podjąć decyzję o przekształceniu przedsiębiorstwa lub zmagać się z niezadowolonymi pracownikami czy klientami.

Nowoczesna gospodarka a prawo

Cofając się o kilkadziesiąt lat w realia ówczesnej polskiej gospodarki, trudno mówić o skomplikowanych systemach zarządzania firmami, w większości będącymi własnością państwa i kierowanymi przez mianowanych dyrektorów. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej, bowiem zmiany na rynku biznesowym i wprowadzenie do Polski nowych form, jak spółki kapitałowe, jawne, z ograniczoną odpowiedzialnością czy inne tego typu struktury nie tylko opierają się na innych zasadach, ale też podlegają innym przepisom prawnym. Zrozumienie ich jest trudne nawet dla osoby obeznanej z prawem, a tym bardziej nie zrozumieją ich laicy. Stopień skomplikowania decyzji prawnych rośnie wraz z wielkością przedsiębiorstwa oraz liczbą osób, które są udziałowcami lub też mają wpływ na różne decyzje. W takiej sytuacji jedynym słusznym rozwiązaniem jest zatrudnianie własnego radcy prawnego, doskonale znającego nie tylko prawo w odniesieniu do konkretnej dziedziny działalności firmy, ale i specyfikę przedsiębiorstwa.

Zadania prawnika w firmie

Szybki rozwój gospodarczy wiąże się z koniecznością dostosowania do niego zarówno kształtu przedsiębiorstwa, jak i podejmowanych w nim decyzji. Większość z nich może mieć konsekwencje prawne, wynikające z różnych nieprawidłowości w obrotach finansowych, sporządzaniu niekorzystnych dla firmy umów czy decyzji podejmowanych w wyniku nieznajomości szybko zmieniających się przepisów. Radca prawny w przedsiębiorstwie ma obowiązek stałego uaktualniania swojej wiedzy, śledzenia zmian, jakie pojawiają się w postaci różnych zarządzeń i ustaw oraz weryfikowania różnych decyzji w przedsiębiorstwie tak, aby były zgodne z prawem, a jednocześnie korzystne dla firmy. Szczególnie ważna jest taka wiedza oraz znajomość różnych niuansów prawnych w zawieraniu umów z kontrahentami, klientami, podwykonawcami i innymi współpracującymi jednostkami gospodarczymi. Odpowiednio sporządzona umowa zapobiegnie późniejszym roszczeniom i nie narazi firmy na straty finansowe. Ponadto radca zajmuje się doradztwem w innych dziedzinach prawa.

Dział prawny w firmie lub przedstawiciel z kancelarii

Korzystanie z pomocy własnego prawnika w przedsiębiorstwie może przyjąć jedną z dwóch form. Bardzo duże korporacje zazwyczaj zatrudniają własnych radców prawnych tworząc specjalny dział prawny. Wynika to z potrzeby podejmowania dużej liczby różnych decyzji oraz współpracy kilku osób doświadczonych w różnych dziedzinach prawa – cywilnego, pracowniczego, administracyjnego, spółek handlowych czy prawa pracy. Mniejsze firmy mogą skorzystać z usług, jakie oferuje Połukard-Falkowska Małgorzata. Kancelaria Radcowska, zajmująca się zarówno doradztwem dla firm, jak i pomocą w zakładaniu spółek i innych form działalności gospodarczej czy też windykacją należności od niewypłacalnych klientów i kontrahentów. Atutem przedstawiciela prawnego firmy jest jego wysoka specjalizacja, dzięki której jest on w stanie rozwiązać każdy problem natury prawnej związany z działaniem konkretnego przedsiębiorstwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz