Artykuł sponsorowany

Przedstawiciele firm transportowych. Dlaczego należy z korzystać z ich usług?

Przedstawiciele firm transportowych. Dlaczego należy z korzystać z ich usług?

Doradztwo prawne związane z obsługą branży transportowej dynamicznie się rozwija. Wewnętrzne prawo Unii Europejskiej, a także osobne dokumenty regulujące prawo transportowe na terenie takich państw jak Francja, Niemcy, Austria czy Włochy powodują, że firmy transportowo-logistyczne szukają swojego przedstawiciela. Istotną informacją jest to, że prawo transportowe nie jest ujednolicone i za granicą kierowcy przewozowi mogą spotkać się z wieloma przeciwnościami.

Dlaczego przedstawiciel jest taki ważny?

Polski transport reguluje ustawa z dnia 15 listopada 1984 o prawie przewozowym (Dz.U. Nr 53, poz. 272), to nie znaczy jednak, że polskich kierowców zarejestrowanych w naszych urzędach i wykonujących usługi dla polskich firm, obowiązują te same prawa poza granicami kraju. Wiele państw – w tym w szczególności Francja – restrykcyjnie przestrzega prawa unijnego, związanego z przewozem towarów. We Francji prawo transportowe zostało rozszerzone poprzez ustawę Loi Macron, która określa między innymi minimalną stawkę godzinową dla wszystkich kierowców, działających na terenie ich kraju. Ustawa ta zakłada również konieczność wyznaczenia przedstawiciela firmy transportowej na terenie Francji – najlepiej, żeby to była odpowiednia kancelaria prawna związana z branżą transportową, taka jak TF-REPRESENTANT. Zgodnie z przepisami prawa Loi Macron, reprezentant musi władać językiem francuskim i stale przebywać na terenie Francji. Do jego zadań należy informowanie instytucji francuskich oraz służb kontrolnych o wszelkich sprawach związanych z działalnością kierowcy – odpowiednie zarejestrowanie itp. Niedostosowanie się do prawa Loi Macron skutkuje wielotysięcznymi karami – nawet 500 tys. EUR.

Jaką kancelarię prawną wybrać?

Zakładając, że potrzebujemy przedstawiciela na terenie Francji, należy bacznie rozważyć wybór danej kancelarii prawnej związanej z branżą transportową. To do jej obowiązków będzie należało zarejestrowanie kierowcy we francuskim systemie SIPSI, sporządzenia właściwych dokumentów do kabiny kierowcy – za ich brak są ogromne kary finansowe, przechowywanie dokumentacji w biurze reprezentanta we Francji czy przedstawicielstwo na terenie Francji przed organami kontrolnymi. Wybierając swojego reprezentanta firm transportowych na terenie Francji, dokładnie sprawdź zakres oferowanych usług. Bardzo ważne jest to, aby dany przedstawiciel był: elastyczny – mógł pomóc o każdej porze dnia i nocy, wykwalifikowany – odpowiednie wykształcenie związane z prawem francuskim, a także multidysyplinarny – przedstawiciel musi oferować kompleksową obsługę prawną związaną z ustawą Loi Macron. Jeśli chcesz zweryfikować dane biuro reprezentanta na terenie Francji, sprawdź czy ma on partnerów. Możesz również poprosić o referencje. Pamiętaj, każda usługa reprezentanta powinna zakładać monitoring internetowy. Najlepsi doradcy prawni udostępnią Ci specjalny panel klienta, gdzie będziesz mógł analizować każde ich działania, poprawiać dane w swoich dokumentach, a także śledzić ewidencję rozliczeń pracowników transportowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz