Artykuł sponsorowany

Problemy z podziałem majątku a prawo

Problemy z podziałem majątku a prawo

Małżeństwo z założenia zawiera się na całe życie. Jednak kiedy dwoje ludzi zamieszka razem i zacznie prowadzić wspólne życie, niekiedy okazuje się, że nie potrafią się ze sobą porozumieć. Różnice bywają tak duże, że skłaniają do podjęcia decyzji o rozwodzie, a wówczas pojawia się problem z podziałem majątku.

Małżeństwo a wspólny majątek

Oczywistym jest, że wartość wspólnego majątku rodzinnego bywa uzależniona od wielu czynników. Zalicza się do nich dziedziczenie po rodzicach, dobra wniesione w posagu, majątek zyskany w wyniku pracy zawodowej czy inwestycji finansowych, darowizny i wygrane, a także wiele innych składników. W momencie zawarcia związku małżeńskiego, jeśli nie została podpisana intercyza lub nie ustalono rozdzielności majątkowej, wszystkie dobra są wspólne i należą w równych połowach do każdej ze stron. To założenie ogólne, bowiem istnieją dziesiątki takich sytuacji, w których przesłanki nakazują przyznanie większej części majątku jednej ze stron. Takim przypadkiem może być chociażby wychowywanie dzieci. Kolejnym aspektem jest też staż małżeński, którego długość wpływa zarówno na wielkość kwot do podziału, jak i na skłonność do porozumienia się w tej kwestii. Można się też starać o zwrot części majątku osobistego, wniesionego w posagu.

Prawnik – kiedy nie można się dogadać

Podziały majątkowe reguluje prawo, a konkretnie kodeks rodzinny i opiekuńczy, który w swoich artykułach określa, jak należy podzielić majątek po rozwodzie i komu ile się należy. Niestety, jak wszystkie kodeksy, także ten wymaga znajomości różnych kruczków prawnych, luk w przepisach, a przede wszystkim umiejętności ich interpretacji, dlatego w sytuacjach spornych z pomocą przychodzi adwokat. Kancelarie specjalizujące się w sprawach majątkowych, jak kancelaria, którą prowadzi adwokat Barbara Laskowska, oferują pomoc każdej ze stron, a dzięki reprezentowaniu jej interesów uruchomią wszystkie możliwości w celu uzyskania jak najlepszej decyzji sądu. Przedstawiciel kancelarii nie tylko wyjaśni niuanse związane z obowiązującymi przepisami, ale również pomoże sporządzić stosowny wniosek, który będzie wskazywał podstawę ustania wspólności majątkowej oraz majątek, który jest przedmiotem sporu. Adwokat będzie nas też reprezentować w sądzie.

O co można walczyć podczas podziału majątku?

Ostateczna decyzja o tym, co przypadnie każdemu z małżonków należy do sądu, który w pierwszej kolejności ustala wartość majątku oraz jego pochodzenie. W trakcie rozprawy można się starać o ustalenie nierównych udziałów każdego z małżonków, a także wielkości nakładów poniesionych na różne cele z majątku osobistego. Jeśli następuje podział całego majątku, można wówczas dochodzić zwrotu tych nakładów. Sąd orzeka też, czy konkretny przedmiot sporu jest częścią majątku wspólnego czy osobistego. Jeśli jedna ze stron stwierdza, że jej udział w tworzeniu majątku wspólnego był znacznie większy, wówczas może wystąpić do sądu o ustalenie swojego wkładu i podział stosowny do określonych okoliczności. Takie sytuacje mają miejsce, gdy jedna ze stron prowadzi prężnie działającą firmę, a druga notorycznie uchyla się od pracy. W dochodzeniu podziału niezwykle istotny jest fakt, że roszczenia nie ulegają przedawnieniu, a o podział można się starać nawet wiele lat po ustaniu małżeństwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz