Artykuł sponsorowany

Prawo spadkowe – co zrobić, gdy odziedziczyliśmy długi? Poradnik

Prawo spadkowe – co zrobić, gdy odziedziczyliśmy długi? Poradnik

Po zmarłym dziedziczymy nie tylko majątek, ale także jego zobowiązania finansowe – czasem zdarza się, że długi, to jedyne, co osoba zmarła pozostawiła swoim bliskim. Jak w takiej sytuacji możemy się zachować? Czy musimy spłacić kredyt spadkodawcy? Sytuacje te regulują przepisy prawa spadkowego. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze związane z nimi zasady.

Majątek i długi

Przyjmując spadek nie tylko otrzymujemy majątek po bliskim zmarłym, ale także przejmujemy wszystkie jego prawa i obowiązki – także odpowiedzialność za dług. Dziedzicząc spadek po osobie zadłużonej, odpowiadamy za jej długi, które musimy pokryć nie tylko w ramach majątku spadkowego, ale także z własnych zasobów – posiadanych w momencie przejęcia spadku i zdobytych później. Pamiętajmy, że w 2015 roku prawo uległo zmianie i teraz, jeśli przez 6 miesięcy od momentu otwarcia spadku, nie zdecydujemy się na jego odrzucenie, automatycznie dziedziczymy – także długi. Warto więc zastanowić się, czy przyjęcie majątku po zmarłym po prostu się nam opłaca, bo jeśli zadłużenie było wysokie, to może się okazać, że odziedziczony majątek nie wystarczy, by je pokryć. Często jednak sprawy spadkowe są bardziej skomplikowane – co zrobić, żeby sprawiedliwie podzielić się zarówno majątkiem, jak i zobowiązaniami z innymi spadkobiercami? Jeśli sprawy nie da się załatwić poprzez zwyczajną rozmowę, po pomoc możemy się zgłosić do adwokata – w prowadzeniu spraw spadkowych specjalizuje się Grzybowski Andrzej Kancelaria Adwokacka.

Z dobrodziejstwem inwentarza

Przejmując spadek z tak zwanym dobrodziejstwem inwentarza, dziedziczymy też odpowiedzialność za długi, ale tylko do wysokości, która zostanie ustalona w spisie stanu czynnego spadku. Jeśli jednak zataimy część majątku, reguła ta zostaje wyłączona. Ograniczenie wysokości długów działa więc tylko wtedy, kiedy spadkobierca postępuje uczciwie. Fałszując informacje na temat spadku, całkowicie tracimy te przywileje. Warto też wiedzieć, że odpowiedzialność za długi spadkowe, zanim dokonany zostanie podział spadku, jest solidarna – wierzyciel może domagać się ich spłaty od jednego, kilku albo wszystkich spadkobierców. Po dziale spadku długi dziedziczone są proporcjonalnie, tak jak udział w majątku. Warto mieć świadomość, że sprawy spadkowe to nie tylko dobra, które przejmujemy po zmarłym, ale też jego zobowiązania finansowe. Dzięki wiedzy na ten temat będziemy mogli rozsądniej podejść do sprawy przejęcia spadku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz