Artykuł sponsorowany

Pogrzeb tradycyjny a pochówek z kremacją

Pogrzeb tradycyjny a pochówek z kremacją

Śmierć bliskiej osoby zazwyczaj jest ogromną traumą dla jej rodziny. Trzeba jednak pomimo to dopełnić wszystkich potrzebnych formalności i zorganizować pogrzeb. Pomocny bywa w tym zakład pogrzebowy, który oferuje kompleksowe usługi, począwszy od kosmetyki aż do odprowadzenia ciała na cmentarz, bez względu na to, czy jest to pogrzeb tradycyjny czy pochówek z kremacją.

Czym różni się pochówek z kremacją od pogrzebu tradycyjnego?

Kremacja staje się coraz popularniejsza, zwłaszcza w większych miastach. Ciało po śmierci trafia do krematorium zasilanego gazem lub olejem napędowym, gdzie w temperaturze ponad 100 stopni Celsjusza jest spopielane w rozgrzanym powietrzu. Cały proces odbywa się automatycznie, nie stanowi żadnego zagrożenia dla otoczenia i trwa około dwóch godzin. Później szczątki zmarłego trafiają do niewielkiej urny, która przekazywana jest rodzinie wraz ze świadectwem kremacji.

Pochówek odbywa się tak samo godnie, jak pogrzeb tradycyjny, a same obrzędy pogrzebowe pozostają takie same. Jedyną różnicą jest wielkość grobu. Na razie nie ma możliwości, tak jak to jest w innych krajach, by trzymać urnę z prochami w domu bądź je rozsypać. Jednak to właśnie pochówek tradycyjny, czyli w ziemi, jest uznawany przez Kościół Katolicki za bardziej właściwą formę obchodzenia się z ciałem zmarłego, co wiąże się m.in. z wiarą w zmartwychwstanie. Kremacja jest jednak dopuszczalna, z tym, że uroczyste pożegnanie powinno zostać odprawione jeszcze przed skremowaniem ciała. Warto także wspomnieć, że kremacja jest rozwiązaniem tańszym, choć krematoria wciąż znajdują się raczej w większych miastach.

Formalności związane z pogrzebem

Do zakładu pogrzebowego należy udać się z kartą zgonu i dowodem osobistym zmarłego, a jeśli zmarły był emerytem lub rencistą z ostatnim odcinkiem emerytury bądź renty. Zakłady pogrzebowe takie jak Jodko Mariola. Zakład pogrzebowy pomagają przejść przez całą procedurę formalno-prawną, jaka wiąże się z pochówkiem, wliczając w to zwrot tzw. zasiłku pogrzebowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na miejscu pracownicy zakładu doradzają i ustalają wszystkie szczegóły dotyczące ceremonii pogrzebu.

Obecnie Skarb Państwa zapewnia kwotę zasiłku w wysokości 4000 zł (suma ta obowiązuje od 1 marca 2011 roku). W celu jego uzyskania w ZUS-ie należy złożyć wniosek o jego wypłatę, wyciąg z aktu zgonu oraz rachunki związane z pogrzebem lub ich kopie potwierdzone np. przez bank. Jeśli pogrzeb jest zorganizowany na koszt państwa czy organizacji społecznej lub politycznej, wymagane jest także zaświadczenie odpowiedniego organu administracji państwowej lub organizacji, które stwierdza pokrycie kosztów pogrzebu, a także rachunki poniesione przez osobę, która występuje o zasiłek pogrzebowy.

Kompleksowa oferta nowoczesnych zakładów

Dzisiejsze firmy pogrzebowe zapewniają kompleksową organizację pogrzebów, począwszy od kosmetyki ciała aż po ostatnie odprowadzenie na cmentarz. Organizują zarówno pogrzeby tradycyjne, jak i pochówki z kremacją, a także pomagają załatwić wszystkie formalności związane z pogrzebem i otrzymaniem zasiłku pogrzebowego. Transport zwłok jest także w ofercie, a na życzenie przewidziana jest również oprawa muzyczna w czasie ceremonii i przygotowanie wiązanek kwiatowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz