Artykuł sponsorowany

Pogrzeb czy kremacja – zalety i wady obu rozwiązań

Pogrzeb czy kremacja – zalety i wady obu rozwiązań

Śmierć, choć z pewnością bardzo bolesna dla najbliższej rodziny i przyjaciół zmarłego, nie zawsze jest nagłą i niespodziewana. Wiele osób – szczególnie tych w sile wieku lub zmagających się z wyniszczającą ich chorobą – często jeszcze za życia rozważa, jak powinien wyglądać ich pochówek. Jedną z podstawowych decyzji jest wybór jednej z form – pogrzebu lub kremacji.

Pogrzeb

Pogrzeb w ziemi to najczęstsza forma pochówku, stosowana obecnie w znacznej większości przypadków – wyjątki robi się między innymi w stosunku do osób, które zmarły w wyniku groźnych chorób zakaźnych i ich ciało umieszczone w ziemi może stanowić zagrożenie dla otoczenia. Pogrzebom towarzyszy wiele tradycji, jak np. odprowadzanie zmarłego w trumnie na cmentarz

Zalety

  • Chowanie ciała w trumnach jest stosowane powszechnie, dlatego praktycznie każdy zakład pogrzebowy oferuje tę usługę. Oznacza to dużą konkurencyjność cen.
  • Zgodność z naukami religijnymi. Pogrzeb jest aprobowaną formą pochówku przez Kościół rzymskokatolicki oraz inne wspólnoty religijne. W domyśle zakłada się, że jeżeli rodzina zmarłego zgłasza się z chęcią dokonania pochówku, to będzie on odbywał się w tej właśnie formie.

Wady

  • Skomplikowane przepisy prawne dotyczące miejsca pochówku. Przepisy określają między innymi stawki, jakie należy uiszczać, aby zachować prawo własności do grobu.
  • Formalności w przypadku sprowadzania zwłok z zagranicy. W takich przypadkach konieczne jest uzyskanie między innymi potwierdzenia, że zgon nie nastąpił w wyniku chorób zakaźnych.

Kremacja

Spalanie zwłok ma bardzo długą tradycję na niemal całym świecie, w czasach starożytnych była stosowana w całej Europie. Kremacja polega na spaleniu zwłok w bardzo wysokiej temperaturze, w specjalnie do tego przygotowanych piecach. Po całkowitym spopieleniu, które trwa kilka godzin, prochy umieszczane są w niewielkiej urnie, którą można umieścić w kolumbarium lub zakopać w ziemi. W szczególnych okolicznościach można prochy rozrzucić do morza, nie ma jednak w polskim prawie przepisów umożliwiających trzymanie urny w domu.

Zalety:

  • Niska cena pochówku. Przeprowadzenie pochówku tą metodą jest znacznie tańsze, niż w przypadku pogrzebu w ziemi. Wiąże się to głównie z brakiem konieczności opłacenia dużej ilości miejsca na cmentarzu.
  • Czystość prochów. Kremacja odbywa się w sposób bezzapachowy i bezdymny, bowiem czynnikiem spalającym jest nie ogień, lecz temperatura sięgająca do nawet 1000 stopni. To powoduje, że podczas kremacji nie dochodzi do emisji szkodliwych dla środowiska związków chemicznych z ciała zmarłego. Ponadto prochy nie zanieczyszczają ziemi ani wód gruntowych, tak jak w przypadku zwłok pochowanych w ziemi
  • Łatwiejsze sprowadzenie zwłok z zagranicy. Ciał poddanych kremacji nie obowiązują tak restrykcyjne przepisy sanitarne, jak zwłok w całości. Jest to istotne, jeśli nasz bliski zmarł za granicą i chcemy sprowadzić go z powrotem. W takim przypadku nie będziemy między innymi potrzebowali zaświadczenia lekarskiego, że przyczyną śmierci nie była zakaźna choroba.

Wady:

  • Względy religijne. Kościół rzymskokatolicki teoretycznie uznaje kremacje, jednak w praktyce traktowana jest ona jako gorszy rodzaj pogrzebu. Zezwolenie na nią wydawane jest w bardzo szczególnych, uzasadnionych przypadkach.

Profesjonalne, całodobowe usługi pogrzebowe znajdziemy w ofercie firmy Dudek Usługi Pogrzebowe.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz