Artykuł sponsorowany

Podstawowy zakres usług kominiarza

Podstawowy zakres usług kominiarza
Kominiarz wydaje się obecnie nieco zapomnianym zawodem. Być może ma to związek z tym, że współcześnie przedstawiciele tego fachu nie chodzą w czarnych uniformach i cylindrach i nie odróżniają się już tak wyraźnie na ulicach. Kominów jednak nie ubywa, a to oznacza, że kominiarze wciąż są potrzebni. Na jaki zakres pomocy możemy liczyć, zgłaszając się do nich?

Kompleksowa opieka nad kominem

Mówiąc najprościej, kominiarz powinien oferować wszystko, co pozwala utrzymać przewód kominowy w dobrym stanie i umożliwia bezpieczne korzystanie z niego. Przede wszystkim jest to kontrola, dzięki której zyskujemy orientację co do tego, czy komin wymaga specjalnej uwagi. Warto wiedzieć, że kontrola kominów jest obowiązkowa i powinna być przeprowadzana raz do roku. Kontrola daje odpowiedź na pytanie, czy z komina można korzystać, czy też należy przedsięwziąć kroki w celu doprowadzenia go do stanu używalności.

Nowe technologie to nowe możliwości także w kominiarstwie. Obecnie możliwe jest sprawdzanie stanu kominów za pomocą sprzętu wideo. Wpuszczenie w przewód kominowy kamery, która dokładnie nagra problematyczny fragment komina, jest dużo łatwiejsze i efektywniejsze niż próby obejrzenia go bez pośrednictwa obiektywu. Dodatkową zaletą kontroli wideo jest także obniżenie kosztów naprawy komina, gdyby okazał się on uszkodzony. Taką usługę oferuje m.in. Zakład Usług Kominiarskich w Warszawie.

Czyszczenie i udrażnianie kominów

Czyszczenie kominów, podobnie jak kontrolowanie, jest narzucone prawnie. Powinno się ono odbywać przynajmniej od jednego do czterech razy w roku w zależności od rodzaju komina. Czyszczenie polega na usunięciu z niego nadmiaru sadzy. Ponieważ składa się ona z niemal czystego węgla, jest łatwopalna. Zaniechanie czyszczenia komina może łatwo prowadzić do nieszczęścia.

Nieco czym innym jest udrażnianie kominów. Polega na pozbyciu się elementów, które przesłaniają światło komina i utrudniają wydobywanie się przez jego przewód dymu. Najczęściej winowajcami niedrożności kominów są ptaki, które postanowią zbudować gniazdo akurat u wylotu przewodu kominowego. Najczęściej do udrażniania stosuje się przebijak oraz sprężynę kominiarską.

Warto wiedzieć, że to właśnie do kominiarza należy się zwrócić, aby zaświadczył on o dopuszczeniu komina do użytku. Dokument taki może być niekiedy wymagany przez nadzór budowlany, gazownię czy sanepid.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz