Artykuł sponsorowany

Masz dłużnika? Dowiedz się, co może dla Ciebie zrobić komornik

Masz dłużnika? Dowiedz się, co może dla Ciebie zrobić komornik

Zadaniem komornika jest ściganie dłużników i zajmowanie ich mienia w celu pokrycia zobowiązania, jakie zaciągnęli. Komornik jest funkcjonariuszem państwa – ma szerokie uprawnienia, jednak musi też działać w granicach prawa. W jakich sytuacjach potrzebna jest pomoc komornika? I co tak naprawdę on może zrobić? Jeśli mamy dłużnika, który nie chce oddać nam pożyczonych pieniędzy, powinniśmy zapoznać się z uprawnieniami komornika.

Prawa i obowiązki

Komornik w domu dłużnika może pojawić się między 7 rano a 9 wieczorem. Ważne jest, że prawo pozwala mu na wejście do domu dłużnika nawet w czasie jego nieobecności. W razie potrzeby drzwi otworzy mu ślusarz. Na prowadzenie czynności w nocy lub w dni wolne od pracy komornik potrzebuje zgody prezesa sądu rejonowego. Jeśli dłużnik podczas wizyty komornika jest w domu, komornik może zlecić przeszukanie jego odzieży w celu sprawdzenia, co dłużnik ma przy sobie. Prawa i obowiązki komornika reguluje specjalna ustawa. Za łamanie prawa komornikowi grozi odpowiedzialność dyscyplinarna. Od upomnienia aż po wydalenie z zawodu. W razie wyrządzenia szkody, spowodowanej działaniem niezgodnym z prawem, komornik ma obowiązek ją naprawić. Odpowiednio zachowywać się musi także dłużnik – nie wolno mu w żaden sposób utrudniać czynności egzekucyjnych. W razie niewłaściwego zachowania komornik może nałożyć na dłużnika karę grzywny.

A jeśli nie można ściągnąć długów?

Zdarzają się sytuacje, w których dłużnik nie posiada żadnego majątku albo jest nieuchwytny. Jak w takiej sytuacji można ściągnąć długi?

Mając na celu nieustanne podnoszenie poziomu świadczonych usług, w ciągu ostatnich lat wraz z profesjonalnym zespołem pracowników wdrożyliśmy wiele rozwiązań informatycznych, przyspieszających proces pozyskiwania informacji o majątku dłużnika oraz usprawniających kontakt z wierzycielami – podkreśla Mikucki Jakub. Komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Głogowie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom komornik może lepiej śledzić sytuację majątkową dłużnika. Ma też ułatwione zadanie w dotarciu do niego i przeprowadzeniu egzekucji. Jeśli jednak naprawdę okaże się, że dłużnik nie ma z czego pokryć swoich zobowiązań, komornik może umorzyć postępowanie – nie jest to jednak umorzenie długu! Egzekucja komornicza może być ponownie wszczęta w dowolnym momencie przez najbliższe 10 lat. Jeśli więc mamy dłużnika, który dłuższy czas unika spłaty kredytu, nie wahajmy się zgłosić sprawy do sądu. Komornik sądowy ma wiele skutecznych narzędzi prawnych, które pozwolą nam odzyskać pożyczone pieniądze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz