Artykuł sponsorowany

Kancelarie radców prawnych dla sektora trzeciego

Kancelarie radców prawnych dla sektora trzeciego

Polskie ustawodawstwo klasyfikuje radców prawnych jako zawód o podobnych uprawnieniach, co adwokaci. Najważniejszą różnicą pomiędzy obiema profesjami jest brak możliwości występowania radców prawnych w sądach w charakterze obrony w sprawach karnych i karnoskarbowych – nie utrudnia to jednak ciągłego rozwoju tegoż zawodu. Kancelarii prawnych jest w Polsce coraz więcej, co ma związek z szerokim zakresem obsługi prawnej, a także milionami spraw, które toczą się każdego roku w sądach wszystkich instancji.

Kancelarie radców prawnych w Polsce

Kancelarie radców prawnych udzielają porad prawnych w szerokim zakresie. Niekiedy jednak wyspecjalizowane są w jednej lub kilku określonych gałęziach prawnych, bądź są one na te gałęzie bardziej nastawione. To właśnie takie miejsca porad prawnych zasługują na szczególne zainteresowanie – setki podobnych spraw, wiele opracowanych scenariuszy działania i szeroka wiedza poparta praktyką. Tym właśnie wyróżniają się takie placówki, jak Kancelaria Radcy Prawnego Łukasza Chlebnego, które są niezwykle efektywne i profesjonalne. Nic dziwnego, że zawód radcy cieszy się wysokim zaufaniem publicznym, przekładającym się na wzmożoną ich działalność i pomoc. Niestety, w naszym kraju wyspecjalizowanych kancelarii radców prawnych jest wciąż za mało – w Polsce jeden prawnik przypada na około 10 000 mieszkańców, kiedy to w Stanach Zjednoczonych współczynnik ten wynosi około 250 obywateli przypisanych dla jednego prawnika.

Obsługa sektora trzeciego

Bardzo dużo mówi się w kontekście radców prawnych o obsłudze prawnej związanej z klientem indywidualnym, a także klientem biznesowym. Radcy prawni pomagają w sprawach cywilnych, rodzinnych czy administracyjnych, służąc stałą pomocą i współpracując z dużymi firmami. Rzadko wspomina się jednak o obsłudze prawnej NGO tak zwanego sektora trzeciego – organizacji pozarządowych NGO (non-government organization). Tylko najlepiej wyspecjalizowane kancelarie prawne są w stanie zagwarantować doradztwo prawne i konsultacje na najwyższym poziomie – wymaga to kompleksowej znajomości między innymi art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2016 r. poz. 1817). Jeśli chodzi o specyfikację działań organizacji NGO należy nadmienić, iż są to podmioty działające poza strukturami państwowymi lub międzynarodowymi. Działają one na rzecz określonego interesu (osób fizycznych lub prawnych) bez celu osiągania zysku.

Doradztwo prawne NGO

Jeśli chodzi o organizacje, stowarzyszenia, związki zawodowe czy fundacje – wymagają one bardzo często stałej współpracy z podmiotami prawnymi, takimi jak właśnie radcy prawni. Ich wiedza wykorzystywana jest między innymi do obsługi prawnej projektów unijnych, przygotowywania statutów, pisania protestów czy odwołań i skarg administracyjnych. Prowadzenie dokumentacji fundacji jest sprawą bardzo skomplikowaną – wszelkie darowizny, akcje i kampanie społeczne muszą mieć odpowiednie uwarunkowanie prawne. Prawo jest tak bardzo zawiłe, że młode fundacje i stowarzyszenia niejednokrotnie natrafiają na przeciwności administracyjne – bez pomocy radców prawnych działalność takich podmiotów nie jest możliwa.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz