Artykuł sponsorowany

Jakie informacje powinien zawierać poprawny nekrolog?

Jakie informacje powinien zawierać poprawny nekrolog?

Śmierć bliskiej osoby jest tragicznym wydarzeniem, które – pomimo głębokiej żałoby i smutku – wymaga od bliskich sprawnego działania, jakie wiąże się z przygotowaniem pogrzebu. Jednym z elementów przygotowań jest sporządzenie nekrologu, który poinformuje sąsiadów i inne osoby z otoczenia o zgonie oraz terminie uroczystości żałobnej. Tradycyjny nekrolog to powiadomienie o śmierci osoby skierowane do ogółu zainteresowanych, czyli mające charakter publiczny.

Oprawa graficzna nekrologu

Nekrolog przygotowywany jest i wywieszany w miejscach, w których zmarły przebywał, mieszkał, udzielał się społecznie lub pracował, czyli wszędzie tam, gdzie mogą znaleźć się osoby, które go znały. Powiadomienie to ma nie tylko wartość informacyjną, ale jest też zaproszeniem na uroczystości pogrzebowe. Tę drugą funkcję pełni wówczas, gdy w treści znajdują się informacje o miejscu i terminie pochówku.

Istotną cechą nekrologu jest jego dostojność, czyli ograniczenie się do czarnego druku na białym tle oraz do najprostszych krojów czcionek. Sam jego charakter oraz przeznaczenie narzucają pewną formę graficzną. Jej podstawą jest czarna obwódka, która przyciąga uwagę otoczenia. Obwódka nie jest obowiązkowa, ale jej obecność wynika z obowiązującej w Polsce tradycji i jest jednoznacznym przekazem dla osób postronnych, informując o charakterze ogłoszenia, jeszcze zanim przeczytają treść. Drugim standardowym elementem graficznym jest symbol krzyża, niekiedy z dodatkiem liści palmowych. Krzyż to znak chrześcijański, dlatego pojawia się wyłącznie na nekrologach osób wierzących. Nekrologi świeckie nie muszą korzystać z takiej grafiki.

Co powinno znaleźć się w treści nekrologu?

Nekrologi mogą być drukowane w formie ogłoszenia albo zamieszczane w gazecie. Bez względu na ich rodzaj i miejsce eksponowania, każdy taki wydruk powinien zawierać istotne informacje.

Na tzw. klepsydrach, czyli ogłoszeniach wieszanych na klatkach schodowych lub na tablicach ogłoszeniowych w świątyniach informacje ograniczone są do samych podstaw. W nekrologach gazetowych niekiedy dodaje się też informacje o okolicznościach śmierci lub inne ważne treści. Witwicka Bożena. Zakład pogrzebowy i inne tego typu firmy oferują bliskim kompleksową organizację pogrzebów, w tym również przygotowywanie nekrologów. Warto jednak wiedzieć, co powinno się w nich znaleźć, aby dostarczyć odpowiednich informacji. Klasyczna klepsydra zawiera:

  • formułę otwarcia (np.: z żalem zawiadamiamy…),
  • informację o śmieci (z ewentualną datą),
  • imię i nazwisko zmarłego,
  • datę i miejsce pochówku lub nabożeństwa żałobnego,
  • informację o nadawcy wiadomości (np. „pogrążona w żalu żona, rodzina, dzieci…”).

Opcjonalnie w nekrologu można również podać inne informacje, jeśli są one niezbędne oraz uzupełnić treść kondolencjami, jeśli nekrolog przygotowuje osoba postronna. Często dodawanym elementem do takiego ogłoszenia jest specjalnie przygotowany cytat. W tradycji katolickiej może być np. zaczerpnięty z Biblii, w innych obrządkach, a także w obrządku świeckim, może mieć charakter bardziej ogólny. Nekrologii mają szczególną wymowę, kiedy informują o zgonie osoby w młodym wieku lub zmarłej tragicznie w wypadku.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz