Artykuł sponsorowany

Jak zostać tłumaczem przysięgłym, czyli prestiż i perspektywy w zasięgu ręki

Jak zostać tłumaczem przysięgłym, czyli prestiż i perspektywy w zasięgu ręki

Współczesny człowiek od lat dziecięcych ma kontakt z językami obcymi. Umiejętność porozumiewania się z przedstawicielami innych narodów jest bardzo przydana. Posiadając  odpowiednie zdolności warto rozważyć obranie ścieżki kariery związanej z uprawnieniami tłumacza przysięgłego, mogącej przyczynić się do osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Droga do kariery

Tłumacz przysięgły to osoba zaufania publicznego, która uprawniona jest do sporządzania i poświadczania tłumaczeń z języka obcego na język polski i odwrotnie, a także do sprawdzania i poświadczania tłumaczeń w tym zakresie sporządzonych przez inne osoby. Sporządza lub sprawdza również poświadczone odpisy pism w języku obcym. Może także dokonywać tłumaczenia ustnego. Przynależność do rodziny zawodów zaufania publicznego to nie tylko kwestia prestiżu, ale także podleganie regulacjom ustawy o tym zawodzie. Usługi tłumacza przysięgłego świadczyć może osoba fizyczna, która:

  1. ma obywatelstwo polskie albo obywatelstwo jednego z państw należących do Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, obywatelstwo Konfederacji Szwajcarskiej albo – na zasadzie wzajemności – obywatelstwo innego państwa;
  2. zna język polski;
  3. ma pełną zdolność do czynności prawnych;
  4. nie była karana za przestępstwo umyślne, przestępstwo skarbowe lub za nieumyślne przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu obrotu gospodarczego;
  5. ukończyła wyższe studia i uzyskała tytuł magistra lub inny równorzędny w jednym z państw, o których mowa w pkt. 1;
  6. zdała z wynikiem pozytywnym egzamin z umiejętności tłumaczenia z języka polskiego na język obcy oraz z języka obcego na język polski.

Niezbędnym na drodze do kariery tłumacza przysięgłego krokiem jest właśnie egzamin zdawany w obecności członków Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, którą powołuje Minister Sprawiedliwości. Egzamin państwowy sprawdza wiedzę i słownictwo kandydata w zakresie bardzo szczegółowych i specjalistycznych zagadnień. Składa się on z części pisemnej, gdzie wymagane jest tłumaczenie tekstu z języka polskiego na język obcy oraz z języka obcego na język polski oraz ustnej i w tym przypadku również należy przetłumaczyć tekst z polskiego na obcy i odwrotnie. Wpis na listę tłumaczy przysięgłych nie oznacza tylko praw i przywilejów płynących z tego tytułu. To także wiele dodatkowych obowiązków, takich jak przymus stawiennictwa na wezwanie organów państwowych (takich jak policja czy prokuratura) oraz odpowiedzialność zawodowa i prawna za wykonane tłumaczenia.

Warto zdać się na fachowca

Pomimo sporej liczby biur zajmujących się tego typu usługami, bardzo często w przypadku mniej popularnych języków znalezienie odpowiedniego specjalisty może stać się problemem. Zdarzyć się tak może na przykład w przypadku języka francuskiego, który jest mniej popularny od angielskiego, a dodatkowo bardziej skomplikowany. Poszukując tłumacza przysięgłego języka francuskiego warto odwiedzić Biuro Tłumaczeń Ptak z Poznania, które od wielu lat specjalizuje się w tłumaczeniach przysięgłych oraz zwykłych z języka i na język francuski. Zajmują się m.in. tłumaczeniem dokumentów samochodowych, tekstów medycznych i prawniczych, a także prywatnych listów. Oferują również kompleksowe tłumaczenia stron internetowych, notatek, CV, a także ofert handlowych i instrukcji obsługi. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wykonują także zlecenia na tłumaczenia z dziedzin takich jak prawo oraz integracja europejska, bankowość, ubezpieczenia, informatyka, marketing, ekonomia, księgowość, farmacja i medycyna, a także technologie przemysłowe oraz budownictwo i elektrotechnika. Biuro Tłumaczeń Ptak to rzetelność przekładu, a także terminowa realizacja zleceń.

Zawód tłumacza przysięgłego wiąże się z ciągłym poszerzaniem swojej wiedzy, samodyscypliną, powagą oraz odpowiedzialnością, ale także z prestiżem, a niekiedy również z wymiernymi korzyściami. Oczywiście tylko od nas zależy, jaką drogą potoczy się nasza kariera.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz