Artykuł sponsorowany

Jak zdobyć odszkodowanie za wypadek przy pracy? Poradnik

Jak zdobyć odszkodowanie za wypadek przy pracy? Poradnik

Każdego roku w Polsce odnotowuje się tysiące wypadków przy pracy. Chociaż liczba ta powoli spada, to nadal skala problemu jest ogromna. Często takie wypadki kończą się koniecznością długiej rehabilitacji i uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie. Pamiętajmy, że jeśli stało się nam coś podczas wykonywania obowiązków zawodowych, to mamy prawo do odszkodowania. Jak się o nie ubiegać?

Wypadek przy pracy – co mówią przepisy?

Osoby, które ulegną wypadkowi przy pracy, mają prawo do wypłaty jednorazowego odszkodowania. Kwoty tych podstawowych, należnych każdemu odszkodowań, ustala polskie prawo – może to być od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – wszystko zależy od tego, jak poważne są skutki wypadku – czy to tylko uszczerbek na zdrowiu, czy całkowita niezdolność do pracy? Najwyższe odszkodowanie przysługuje oczywiście rodzinie pracownika w przypadku jego śmierci. Istnieje też odszkodowanie w postaci renty za całkowitą niezdolność do pracy spowodowaną wypadkiem. Te odszkodowania wypłaca nam Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co zrobić, żeby dostać odszkodowanie? Przede wszystkim musimy napisać wniosek o jego przyznanie, do którego załączymy protokół potwierdzający okoliczności w jakich doszło do wypadku. Czasami o to, by zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy, musimy zabiegać w sądzie – warto wtedy mieć dobrego adwokata, takiego jak Krajcer Eugeniusz. Kancelaria Adwokacka. W sytuacji, w której to sąd orzekł, że dane wydarzenie było wypadkiem przy pracy, do wniosku powinniśmy dołączyć kopię orzeczenia. Konieczne jest też zaświadczenie o naszym stanie zdrowia oraz dokumentacja medyczna.

Odszkodowanie z ZUS-u to nie wszystko!

Warto pamiętać, że po wypłatę odszkodowania za wypadek przy pracy możemy się zgłosić nie tylko do ZUS-u, ale także do pracodawcy. Przepisy w takiej sytuacji pozwalają nam walczyć o odszkodowanie, zadośćuczynienie, a nawet rentę i zwroty kosztów przekwalifikowania się, jeśli nie będziemy dalej mogli pracować w dotychczasowym zawodzie. W zależności od sytuacji, odszkodowania uzyskane od pracodawcy mogą być naprawdę wysokie – sporo zależy też oczywiście od tego, czy będziemy mieć dobrego prawnika, który podpowie nam, co zrobić, by zdobyć należne nam pieniądze. Pracodawcy często posiadają ubezpieczenie OC, które pozwala im pokryć koszty wypłaty takich odszkodowań, powinni więc być przygotowani na tego rodzaju sytuacje. Oczywiście, na odszkodowanie możemy liczyć tylko wtedy, kiedy do wypadku doszło nie z naszej winy.

Opracowanie:
Jastrzębie-Zdrój, 1 Maja 29
tel. 502 745 777
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz