Artykuł sponsorowany

Jak sie rozwieść, aby dzieci nie ucierpiały?

Jak sie rozwieść, aby dzieci nie ucierpiały?
Z roku na rok rośnie liczba małżeństw, które decydują się na rozwód. Dla wszystkich jest to trudne przeżycie, zwłaszcza dla dzieci. Każdy wie, że rozwód rodziców ma na nie negatywny wpływ. To traumatyczne wydarzenie powoduje u dziecka utratę poczucia bezpieczeństwa oraz stałości. Jak zatem rozstać się, aby jak najmniej skrzywdzić dziecko?


Rozwód a dobro dziecka

Rozwód to dla większości małżeństw ostateczne rozwiązanie. Często rozstające się osoby zadają sobie pytanie: co się nie udało, kto zawinił? Wiadomo, że w każdym związku bywają wzloty i upadki. Życie z drugą osobą wiąże się z mniejszymi lub większymi konfliktami, które niestety bywają przyczyną rozstań. Często przyczyną rozwodu jest także zdrada. Nie widząc możliwości dalszego życia ze współmałżonkiem, decydujemy się na rozwód i udajemy się do adwokata, np. z Kancelarii Adwokackiej Andrzej Babilas.


Czasem jednak pojawiają się wątpliwości. Jeśli posiadamy dzieci, to zastanawiamy się czy warto tkwić w małżeństwie dla ich dobra. Z jednej strony nie chcemy już żyć ze sobą, ale z drugiej nie chcemy odbierać dzieciom rodziny. Pamiętajmy jednak, że ciągłe kłótnie i popsute relacje między rodzicami, na które dziecko musi codziennie patrzeć, wcale nie muszą być lepszym rozwiązaniem. Może się zdarzyć tak, że dziecko zacznie obwiniać siebie za zaistniałą sytuację.

Jak rozwód wpływa na psychikę dziecka?

Mimo, że rozwód to rozstanie dwojga dorosłych ludzi, dotyczy ono także dzieci, które są przecież pełnoprawnymi członkami rodziny. Im młodsze dziecko, tym mniej rozumie fakt rozstania się rodziców. Jednak niezależnie od wieku, wyprowadzka mamy lub taty może być dla niego szokiem. 


U większości dzieci rozwód odciska ogromne piętno na ich psychice. Naprzemienne odwiedzanie raz jednego, raz drugiego rodzica może powodować u dorastającego dziecka mnóstwo negatywnych emocji. Czasem też dzieci z rozbitych rodzin bywają wyśmiewane przez rówieśników. Może to prowadzić do trudności związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie. U dzieci z rozbitych rodzin często pojawia się także agresja oraz nerwica. Niektóre zaczynają się jąkać, albo zamykają się w sobie. Większość z nich czuje się oszukana i ma żal do rodziców.

Jak zminimalizować traumę wywołaną rozwodem?

W pierwszej kolejności musimy pamiętać, że dzieci rozumieją więcej nam się wydaje. Zatem zanim wybierzemy się do adwokata, np. Andrzeja Babilas i przygotujemy pozew rozwodowy, porozmawiajmy z dzieckiem. Najlepiej jeśli zrobią to obydwoje rodzice. Powinni w przystępny sposób, odpowiedni do wieku dziecka, wyjaśnić czemu już nie będą mieszkać razem i co to oznacza dla całej rodziny. 


Należy zapewnić dziecko, że rodzice nadal je kochają. Pamiętajmy, aby nie przelewać na dziecko swoich frustracji i niechęci do drugiego rodzica. Powinnyśmy także zapewnić mu możliwość jak najczęstszego widywania się ze współmałżonkiem, który się wyprowadził. Starszemu dziecku warto pozwolić współdecydować, zwłaszcza w kwestiach które są z nim bezpośrednio związane.


O każdy związek należy dbać. Nawet najbardziej kulturalny rozwód może zostawić ślady w psychice dziecka. Jeśli jednak zdecydujemy się na tak poważny krok pamiętajmy, że dziecko odczuwa wszystkie negatywne emocje, które wiążą się z rozwodem. Bardzo wiele zależy od podejścia rodziców, dlatego starajmy się zapewnić dziecku maksymalne poczucie bezpieczeństwa i eliminujmy niepotrzebny stres.

Oceń artykuł (3)
2.7
Komentarze
Dodaj komentarz