Jak odrzucić spadek?

Jak odrzucić spadek?

Spadkobierca ma prawo odrzucenia spadku po śmierci spadkodawcy. Osoby dziedziczące spadek najczęściej decydują się na takie rozwiązanie w sytuacji, gdy okazuje się, że dziedziczą wyłącznie długi. Sprawdź, jak odrzucić spadek u notariusza.

Strony www Strony www

Odrzucenie spadku a zrzeczenie dziedziczenia

Spadek możemy odrzucić po śmierci spadkodawcy, ale jeszcze za jego życia możemy zrzec się dziedziczenia. Musimy wówczas udać się do notariusza, by sporządził odpowiednią umowę. Zrzeczenie się dziedziczenia nie jest możliwe po śmierci osoby pozostawiającej spadek, bo nie ma wtedy możliwości sporządzenia umowy między stronami.

Odrzucenie spadku u notariusza – jakie dokumenty są wymagane?

Spadek możemy przyjąć lub odrzucić – jeśli decydujemy się na drugą opcję, mamy 6 miesięcy na złożenie wniosku o odrzucenie spadku od chwili, kiedy dowiemy się o dziedziczeniu (moment śmierci spadkodawcy nie jest wtedy brany pod uwagę). Odrzucony udział spadkowy zostanie podzielony między pozostałe osoby dziedziczące po spadkodawcy. Decyzja o odrzuceniu spadku powinna być przemyślana, ponieważ jest nieodwołalna. Brak reakcji ze strony spadkobiercy jest równoznaczny z przyjęciem spadku.

Jeśli chcemy odrzucić spadek, możemy złożyć oświadczenie w sądzie rejonowym lub udać się do notariusza. Odrzucenie spadku u notariusza wymaga sporządzenia aktu notarialnego. Przed wizytą w kancelarii notarialnej należy przygotować dokument tożsamości  oraz akt zgonu spadkodawcy. Jeśli spadkodawca pozostawił testament, należy dostarczyć oryginał lub wypis aktu notarialnego albo protokół z otwarcia testamentu. Ponadto wymagane jest podanie danych wszystkich spadkobierców.

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Jeśli osoba małoletnia dziedziczy spadek, w którego skład wchodzą długi, odrzuceniem spadku przez małoletniego powinni zająć się rodzice lub opiekunowie prawni. Ich obowiązkiem jest dbanie o sytuację finansową dziecka i niedopuszczenie, by młody człowiek rozpoczął dorosłe życie z zadłużeniem.

Należy pamiętać, że na złożenie oświadczenia rodzic ma 6 miesięcy od momentu, gdy dowiedział się o spadku. Na wstępie powinien złożyć do sądu rodzinnego wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządzania majątkiem dziecka. Następnym krokiem jest udział w rozprawie sądowej w sprawie odrzucenia spadku w imieniu małoletniego. Potem rodzic składa do sądu rodzinnego wniosek o doręczenie odpisu postanowienia sądowego i może udać się do notariusza w celu złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu swojego dziecka.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (26)
2.6
Komentarze
Dodaj komentarz