Jak napisać testament?

Jak napisać testament?

Sporządzenie testamentu nie jest skomplikowane, jednak trzeba pamiętać o tym, aby miał on odpowiednią formę. W zależności od rodzaju okoliczności, w jakich znalazł się umierający, ostatnią wolę może przekazać ustnie lub w formie zapisu. Każdy rodzaj dokumentu musi zawierać określone elementy, które mogą zadecydować, czy będzie on uznany. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, by twoi bliscy mogli odziedziczyć twój majątek.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co to jest testament?

Testament jest dokumentem, w którym zapisana jest ostatnia wola zmarłego. Najczęściej jest on spisywany, gdy testator chce, aby majątek został rozdzielony inaczej, niż jak wynikałoby to z dziedziczenia ustawowego. Testament może sporządzić osoba pełnoletnia posiadająca zdolność do czynności prawnych. Nie może być on sporządzony pod wpływem groźby oraz spisany wspólnie lub przez inną osobę. Taki zapis będzie nieważny.

Jak sporządzić testament?

Testament własnoręczny

Aby spisać ten rodzaj testamentu, nie musisz udawać się do notariusza, wystarczy ci kartka i długopis. Ważne jest, aby był on napisany własnoręcznie – nie możesz korzystać z komputera, maszyny do pisania, dokument nie może być też spisany przez inną osobę. Służy to potwierdzeniu jego oryginalności przez grafologa w trakcie późniejszego postępowania spadkowego. Jak napisać testament? Jest kilka elementów, o których musisz pamiętać. Przede wszystkim powinien być on podpisany imieniem i nazwiskiem. Na dokumencie musi również znaleźć się data – jest ona potrzebna, aby móc określić dokładny czas powstania testamentu. Dobrze jest również wpisać miejscowość, dzięki czemu będzie wiadomo, że dokument podlega polskiemu prawu. Dane spadkodawcy i spadkobierców warto wzbogacić o miejsce urodzenia i PESEL. Dokument warto również zatytułować.

Testament notarialny

Ten rodzaj dokumentu wymagany jest, gdy chcesz zapisać bliskim np. nieruchomość lub sporządzić tzw. testament windykacyjny, który daje spadkobiercy prawo do zapisania poszczególnych składników majątku innym osobom. Aby go napisać, musisz udać się do notariusza i sporządzić akt notarialny. Po podyktowaniu treści dokumentu specjalista głośno odczytuje zapis – jeśli treść jest zgodna z wolą spadkodawcy – oboje składają na nim swoje podpisy. Testament notarialny można sporządzić w dowolnej kancelarii notarialnej – taką usługę oferuje na przykład notariusz w Jastrzębiu-Zdroju. Kosztuje ona od 60 do 200 zł w zależności od wartości i rodzaju zapisywanego majątku.

Testament ustny

Ten rodzaj dokumentu sporządza się np. w przypadku choroby, która uniemożliwia pisanie. Sporządzenie testamentu ustnego wymaga obecności notariusza lub wójta, starosty, sekretarza powiatu i kierownika urzędu stanu cywilnego. Ponadto musi ono odbyć się w obecności dwóch świadków, a dokument należy spisać w specjalnym protokole podpisanym przez wszystkie osoby. Tak jak w przypadku testamentu notarialnego, musi być on być najpierw odczytany na głos i zatwierdzony przez spadkodawcę.

Na testament ustny składają się również testamenty szczególne – mówiony, w podróży oraz wojskowy. Pierwszy z nich składany jest w przypadku wyjątkowego zagrożenia życia, np. w czasie wypadku. Do jego sporządzenia potrzeba 3 świadków, którzy w ciągu roku od złożenia testamentu muszą spisać jego treść i potwierdzić ją podpisami.

Testament w podróży jest składany podczas wypadku w samolocie lub na statku. Tak, jak w przypadku testamentu mówionego, musi on być sporządzony w obecności 3 świadków, z czego jeden powinien być kapitanem lub inną osobą o wysokiej randze. Aby był on ważny, każda z osób musi podpisać spisaną treść.

Testament wojskowy może sporządzić żołnierz, lekarz lub inna osoba biorąca udział w działaniach wojskowych. Treść testamentu można podyktować 3 świadkom lub dać do spisania sędziemu wojskowemu. W szczególnych przypadkach, gdy walczący jest na pierwszej linii frontu, testament można podyktować 2 niezależnym świadkom.

O czym pamiętać podczas sporządzania dokumentu?

Podczas sporządzania testamentu musisz pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim, dokument nie może zawierać warunku ani terminu. Przykładem jest powołanie do spadku osoby pod warunkiem, że ożeni się lub wróci do kraju z emigracji. Jeśli zawrzesz taki wpis w swoim testamencie – będzie on nieważny. Nieważny będzie również wtedy, gdy zostanie sporządzony pod przymusem lub przez osobę o złym stanie psychicznym.

Po spisaniu swojej ostatniej woli, powierz dokument zaufanej osobie, która po twojej śmierci zadba, by został on dostarczony do sądu. Możesz również powiedzieć bliskim, gdzie on się znajduje lub dać wizytówkę notariusza, który sporządzał testament.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
2.7
Komentarze
Dodaj komentarz