Artykuł sponsorowany

Drukowanie - minisłownik

Drukowanie - minisłownik

Różne formy druku od wielu lat skutecznie ułatwiają życie zarówno prywatnym osobom, jak i procesom komunikacyjnym w korporacjach, natomiast ulotki, wizytówki i afisze to jeden ze skutecznych sposobów reklamy. Druk to przede wszystkim nieocenione źródło informacji oraz przyjemności płynącej z wartościowej lektury. I chociaż ich tradycyjne nośniki, tzn. gazety, magazyny i książki są powoli, lecz systematycznie wypierane przez wersje cyfrowe, w dalszym ciągu cieszą się ogromną popularnością. Nie ma chyba człowieka, który chociaż raz nie musiałby skorzystać z ułatwień oferowanych przez przemysł poligraficzny. Może warto z tego względu zapoznać się z podstawowymi pojęciami?

 
Poniższy minisłownik powstał w oparciu o opinie i wiedzę specjalistów z pracowni poligraficznej Tomex, oferujących liczne metody druku m.in. offset i druk sitowy.


Poligrafia: dziedzina techniki zajmująca się procesem wytwarzania druków. We współczesnej formie obejmuje ona opracowanie form drukowych oryginałów tekstowych i rysunkowych i drukowanie za ich pomocą kopii, najczęściej na potrzeby masowego odbiorcy.


Druk: wielokrotne odbicie obrazy z formy na podłoże drukowe. Pojęcie druku obejmuje rozmaite techniki powielania tekstu i grafiki metodami tradycyjnymi, z użyciem maszyn drukarskich oraz nowoczesnych metod komputerowych.


Offset: odmiana druku płaskiego, gdzie obraz przenoszony jest z płaskiej formy drukowej na podłoże (np. papier) przez użycie cylindra pośrednio pokrytego obciągiem. Offset możemy podzielić na rolowy i arkuszowy. Ze względu na swoje właściwości jest jedną z najpopularniejszych metod stosowanych w poligrafii m.in. przy drukowaniu kalendarzy, plakatów, ulotek, papieru firmowego, toreb, kopert oraz wysokonakładowych wydawnictw.


Sitodruk: odmiana druku, w której forma drukowa to szablon nałożony na siatkę (w postaci prostokątnej ramy). Wykonanie odbitki polega na przetłoczeniu farby przez matrycę. Druk sitowy charakteryzuje się wysoką jakością i trwałością, a przede wszystkim możliwością stosowania na wielu materiałach m.in PCV, plastiku, drewnie, tkaninach oraz rodzajach papieru (offsetowym, kredowym, czerpanym, samoprzylepnym). Cieszy się popularnością zarówno w druku wysokich nakładów prasy jak i np. w przemyśle tekstylnym.


Uszlachetnianie druku: dziedzina poligrafii, zajmuje się pokrywaniem zadrukowanego podłoża różnymi materiałami lub substancjami celem zwiększenia jego trwałości lub walorów estetycznych.


DTP z ang. Desktop Publishing - we współczesnym rozumieniu to ogół czynności związanych z przygotowaniem materiałów, które mają zostać powielone. Termin odnosi się do procesu odpowiedniego przygotowania elementów (tekstu i obrazu) oraz poprawnego złożenia publikacji (z tych elementów) w całość. Czynność końcowa to zapisanie pliku w odpowiednim formacie (coraz częściej wystarczy PDF). Poprawne i wygodne przygotowanie pliku zapewniają programy np. InDesign z rodziny Adobe.


CMYK - przestrzeń barw w grafice komputerowej, jej nazwa pochodzi o odpowiedników poszczególnych kolorów w języku angielskim (Cyan, Magenta, Yellow oraz Key colour oznaczający czerń). W CMYK-u w ramach DTP należy realizować projekty, które mają zostać wydrukowane.


DPI: liczba punktów obrazu przypadająca na cal. Za pomocą tego pojęcia określa się rozdzielczość grafiki wyrażana w pikselach. Im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu (nawet po jego powiększeniu). Minimalna wartość DPI w DTP to 300px.


To naturalnie tylko kilka wśród setek pojęć związanych z poligrafią oraz procesami drukowania. Wybierając te konkretne kierowaliśmy się przede wszystkim ich przydatnością dla klienta, nie dla profesjonalisty. To podstawowe zagadnienia, dzięki którym zarówno samo przygotowanie pliku do druku jak i zrozumienie poligraficznego języka powinno stać się dużo łatwiejsze. - podsumowuje specjalista Tomex.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz